szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A vizsgálat akkor indult, amikor Homlok Zsolt és Mészáros Ágnes szakítottak, 1,2 milliárd forintos bírság lett a vége. A korábban sikeres vasútépítési vállalkozót a válás óta elkerülik a megrendelések.

Tiltott módon összejátszott több cég egy több tízmilliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A hivatal közleménye szerint összehangolt kartellezés során szinte mindent egyeztettek egymással az érintett vállalkozások.

A kartellt koordináló Homlok Csoport két vállalkozására összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH Versenytanácsa.

A cégek megpróbálták akadályozni a GVH eljárását, képviselőik a meghirdetett tárgyaláson sem vettek részt, ezért további 25 millió forint eljárási bírságot is meg kell fizetniük.

A Homlok-csoport tulajdonosa és vezetője Homlok Zsolt, Mészáros Lőrinc lánya, Ágnes exférje. 2023 elején váltak el. Nyilván fatális véletlen, de a korábban elképesztően sikeres vasútépítési vállalkozót onnantól kezdve elkerülték a megrendelések. Sőt, volt apósa egyik vállalkozása, az R-Kord fővállalkozóként több szerződést felmondott a Homlok Vasútvill Kft.-vel.

A Gazdasági Versenyhivatal 2023 januárjában hivatalból indított eljárást. Vagyis – természetesen ez csak véletlen egybeesés lehet – épp Homlok Zsolt és Mészáros Ágnes szakítása idején.

A GVH az érintett vállalkozásoknál előzetes bejelentés nélküli helyszíni kutatásokat, rajtaütéseket tartott, és ezek során olyan bizonyítékokat szerzett be, melyek egyértelműen igazolták a kezdeti kartellgyanút.

A GVH feltárta, hogy a közbeszerzési eljárás során az egy vállalkozáscsoportba (Homlok-csoport) tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. összejátszottak abból a célból, hogy elősegítsék a Homlok Kft. tendernyertességét az érintett közbeszerzésen.

A vállalkozások megállapodtak abban, hogy egymásra tekintettel olyan ajánlatot adnak, hogy közülük kerüljön ki a nyertes ajánlattevő.

A megállapodás alapján az érintett cégek már ajánlattétel előtt egyeztették egymással az ajánlati árszintjeiket, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok-csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá, a beadott költségvetéseket is a Homlok csoport munkavállalója készítette mindkét pályázó részére. A közbeszerzési eljárás során az ajánlattételt követően is fennmaradt a szoros együttműködés az érintett cégek között, a vállalkozások eljárási cselekményeiket koordinálták egymással, a Homlok-csoport munkavállalói pedig közreműködtek az Inter Mobility ajánlatának támogatásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!