szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Népszava szerint az összeg javát az MVM kapta a rezsivédelmi alapból, a második legnagyobb kedvezményezett a távhőcégek csoportja volt, akik a pénzt szintén az MVM-nek fizették. Az állami cég pedig ebből vette meg az orosz gázt.

Az 5 ezer milliárd forintot közelíti az az összeg, melyet a kormány rezsivédelem címszó alatt 2022 vége óta különböző cégeknek és intézményeknek utalt, melyek aztán a pénzeket Moszkvába fizették tovább, írja a Népszava hétfői száma.

A lap 64 vonatkozó kormányhatározat adatait összesítve jutott erre. Ez alapján azt írják, 2022-ben 769 milliárd forint landolt végül Moszkvában rezsivédelem címkével, 2023-ban 2,4 ezer milliárd, 2024-ben pedig 1,3 ezer milliárd. Az elmúlt három évben a kormány ennél kevesebbet fordított honvédelemre, rendőrségre és családi pótlékra.

A kormány a 2022 közepi energiaár-robbanáskor hozta létre a rezsivédelmi alapot a lakossági díjak “védelme” és az energiaár-emelkedés tompítása céljával. A fenti összegek javát ebből az alapból a lakosságnak áramot és gázt értékesítő MVM kapta, mivel a rezsicsökkentés miatt az állami energiacég folyamatosan nagy veszteségekkel kell, hogy működjön: megveszi a tőzsdei árakhoz kötötten árazott orosz gázt, majd azt bukással kell, hogy továbbadja a lakossági fogyasztók felé.

Orbán a gázcsap tekergetésével építi az oroszbarát blokkot a térségben – most Ficónak kedveskedett

Már nemcsak az zene Vlagyimir Putyin füleinek, amit Orbán Viktor mond, deaz is, hogy Robert Fico szlovák kormányfővel közösen játszik az orosz kottából. Most az orosz gáznak nyitott utat Szlovákia felé, az ukránoknak pedig azt üzente, hogy “ha agresszívek maradnak és ellenségesek, pórul fognak járni. A végén még felidegesítenek bennünket és ellenlépéseket fogunk tenni”.

A 2022 vége óta fizetett összeg a Népszava szerint 4852 milliárd forint. Ebből 2437 milliárd ment az MVM-nek a rezsicsökkentés miatt elszenvedett bukás ellentételezésére. A második legnagyobb kedvezményezett a távhőcégek csoportja volt, ők 831 milliárdot kaptak gázvásárlásra. A gázt ők az MVM-től szerzik be, így ennek az összegnek a java része is az állami céghez került, ahonnan vélhetőleg ment tovább Moszkvába.

A lakossági rezsidíjak kormányzati kipótlását a kabinet uniós hozzájárulással működteti, és a Népszava szerint semmi jele annak, hogy az EU meg akarná szüntetni vagy felül akarná vizsgálni ezt a gyakorlatot – a kormánypropaganda ettől még azt harsogja, hogy “Brüsszel meg akarná tiltani a rezsicsökkentést”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!