Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.
– Ha csak egyet választhatnának, de azzal biztosan megmentenék a világot a klímaválságtól, akkor a technológiai megoldás vagy az életmód-változtatás mellet döntenének?
– Felejtsük el a technológiát, nincs ilyen megoldás!
– Mindkettőre szükség van, de nem életmód-változtatást mondanék, hanem azt, hogy a jólét helyett a jóllétet keressük.
– Értékváltásra van szükség, olyan életmódra kellene váltanunk, ami jó érzéshez vezet.
Már a moderátor második kérdésére adott válaszokból szépen kirajzolódott a megközelítésbeli különbség a klímaválságot túlzás nélkül a legborúsabban látó levegőkémikus, az optimista fizikus és a keresztény tanításból kiinduló környezetvédő biológus között.
Gelencsér András vegyészmérnök, a Pannon Egyetem volt rektora, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja, Ürge-Vorsatz Diána fizikus, a CEU professzora, az IPCC alelnöke, Zlinszky János, biológus, ökológus, a PPKE tudományos főtanácsadója, az NKE tanára annak a beszélgetés-sorozatnak a keretein belül vitázott hétfőn, amit a klímatudomány tíz üzenetéhez kapcsolódóan szervezett a Green Policy Center – utóbbi műhely társalapító-igazgatója, Huszár András a zCast podcastban is vendégeskedett korábban.
A természettel nem lehet tárgyalni címen futó beszélgetés résztvevői széles spektrumban vizsgálták a klímaválság különböző vonatkozásait, kiváltó okait, kezelésének lehetséges módjait, a tudomány, a politikusok, a nemzetek, a városok, a társadalom, az egyének szerepét.
Bár a megközelítésben mutatkoztak jelentős eltérések, sok esetben egyetértés volt közöttük. Így például abban, hogy a klímaváltozás egy tünet, és valójában a globális civilizáció válságáról van szó.
Komplex ökológiai válság, polikrízis, válságcunami van
– mondta például Gelencsér András. Zlinszky János oksági hálókat lát a klímaválság hátterében, amikben „a hitel alapú gazdaságtól kezdve minden más benne van”.
A kezelés módját viszont már másként látják: Gelencsér András szerint nem elég csak a tünetet kezelni, Ürge-Vorsatz Diána szerint viszont az éghajlatváltozás a legégetőbb probléma, „ezt nem fogjuk tudni visszacsinálni”. Zlinszky János pedig egészségügyi metaforát hozott: ha egy szeretett hozzátartozónk májlaborértékei romlanak, nem mindegy, mi áll a háttérben: májgyulladás, rák, vagy az, hogy iszik. „Ha ez a társadalom addikcióban van, hiába adok neki antibiotikumot.” Szerinte erről van szó: a hitelalapú gazdaságról, a csökkenő népesség mellett is pörgetett fogyasztásról. Ahogy fogalmazott,
le kell venni minket a szerről.
Napirendre kerültek a politikusok, akik nem merik felvállalni a megoldásokat, mert félnek a választási vereségtől, és
nem hajlandók leszámolni egy szent tehénnel: a folyamatos, gyorsuló növekedéssel.
Ezt Zlinszky János mondta, aki figyelemre méltó olvasatát is adta jelenlegi világunknak: „anyagátbocsátás zajlik”, az anyag a természetből a gazdaságon keresztül a természetbe folyik vissza, miközben hulladékká válik, így, szerinte „ha nem áll meg és zsugorodik össze a növekedés, akkor nincs miről beszélni”.
Vagyis a növekedés, nemnövekedés témája is előkerült. Felidézték A növekedés határai című könyvet, és az új, ide vágó közgazdasági elméleteket. Zlinszky János külön megemlítette a természetet a közgazdasági modellekbe integráló Partha Dasgupta brit professzort, akinek A biodiverzitás gazdaságtana – A Dasgupta-jelentés című könyvét május elején a szerző jelenlétében mutatják be a Pázmányon.
A globális társadalom felelősségének kérdése sem maradt el, bár a beszélgető felek között markáns véleménykülönbség volt arról, miként lehetne ráébreszteni az emberiséget, hogy többet tegyenek a klímaválság elkerülése érdekében: Zlinszky János Dennis Meadowst idézte, aki szerint a nagy dominók közül legalább egynek el kell dőlnie, hogy elég sokan ráébredjenek, de Ürge-Vorsatz Diána szerint a katasztrófákhoz hozzászoknak az emberek, Gelencsér Andrásnak pedig kétségei voltak, képes lenne-e a teljes emberiség ráébredni a helyzetre. Mint mondta:
a jelenlegi rendszer keretein belül nem fog sikerülni, egyénileg ugrálhatunk, de nem fogunk elérni semmit.
Kitértek a tudomány felelősségére, amit politikusok is gyakran felvetnek. Ürge-Vorsatz Diána szerint van, aki a tudományt hibáztatja, mert hiába sulykolják, hogy minden mindennel összefügg, azt már nem mondják el, hogy mit tegyenek holnap. Erre figyelmeztetett például a párizsi egyezmény 10. évfordulóján a megegyezés felett annak idején bábáskodó francia környezetvédelmi miniszter.
A beszélgetésen is ezt kérte tőlük Dudás Gergely moderátor, a European Climate Foundation régiós kommunikációs igazgatója (korábbi Index-főszerkesztő), amikor felvetette nekik: mihez kezdenének a korlátlan hatalommal, hogyan lépnének fel a klímaválság ellen, ha „zöld diktátorok” lehetnének.
A kutatók sorolni is kezdték: Gelencsér András az oktatásra koncentrálna, bár jelezte, mostanra annyira el van már rontva, hogy „lehet, hogy inkább összeesküvés-elméletet kellene gyártani”, de olyanokat, amik a helyes cselekvésre vennék rá az embereket. Ürge-Vorsatz Diána összetett tervet vázolt, amiben szó volt a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséről az externáliák megfizettetésén és a fosszilis támogatások energiahatékonysági átcsoportosításán keresztül a reklámok minimalizálásáig. Zlinszky János a már most rendelkezésre álló, gyakorlatban kipróbált megoldásokat terjesztené el, de mások mellett ő is jelezte, fontos, hogy legyen elképzelésünk arról, hova akarunk eljutni, nem elég azt tudni, mit nem akarunk, nem elég a riasztás, kell a vonzó jövőkép.
Szóba kerültek még egyebek mellett
A kutatók nem kerülték ki azt a kérdést sem, hogy ők személyesen mit tesznek a klímaváltozás elkerülése érdekében: Gelencsér András, mint mondta, „már nem szeret repülni”, ami
„nemcsak kényelmetlen és macerás, de akkor vagyok hiteles, ha nem röpködöm háromszor körbe a világot évente”.
Ürge-Vorsatz Diána saját, mérsékelt fogyasztását említette: 23 évig volt gyesen, gyeden, félállásban, otthon a gyerekeivel, soha nem volt túl nagy keresete, és mint mondta, szűkösen éltek, használt ruhákat hordanak, de kicsi környezeti hatással, és több időt tölt együtt családtagjaival. A jólét helyett a jóllétre koncentrál.
Zlinszky János a mezőgazdasággal kapcsolatban igyekszik tudatos lenni: lehetőleg helyi gazdák bio termékeit fogyasztja. Repülni nem repül, a városban tömegközlekedik, gyalogol, és beruházásaiban is figyel: gyermekei otthonának energetikai korszerűsítését segíti.
A beszélgetés, aminek felvétele a Green Policy Center Youtube-csatornájára is felkerült, egy sorozat első rendezvénye volt, amit további kettő követ a következő másfél hónapban, további tudományágak művelőinek részvételével.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.
A Tisza Párt elnöke legújabb bejegyzésében kifejezetten a fideszeseket szólította meg.
Ez az a fegyver, amely alkalmas lehet Irán nukleáris létesítményeinek megtámadására.