szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kerületben lévő társasházak a szemétszállítás előtti napon csak este 8 után tehetik ki a kukáikat.

Terézvárosban „egyértelműen látszik”, hogy a MOHU hulladék-visszaváltási rendszere nem működik, sőt a „palackvadászat” számos új problémát szült, ezért a kerület vezetése szigorított a kukák kihelyezésének szabályain – közölte a terézvárosi önkormányzat.

A problémák közé sorolták, hogy kevés a visszaváltóhely, az utcai kukákat folyamatosan megrongálják, a házak elé kihelyezett kukákat pedig kiborítják az 50 forintos palackok után kutatva „azok, akiknek ez az egyetlen megélhetésük”. „Ez odáig fajult, hogy már a házak udvarára is bemennek a kukázók (akár erőszakosan is), és széttúrják a kukákat palackra vadászva. (…) A jelenség a kerület takarítóinak súlyos többletterhet jelent, a rendészeknek az állandó ellenőrzés okoz pluszfeladatokat, és mindez az önkormányzat büdzséjét terheli” – írták. 

„Az új szabályozásunk értelmében a társasházak a szemétszállítás előtti napon csak este 8 után tehetik ki a kukáikat, melyek másnap 13 óráig lehetnek az utcán. Adunk türelmi időt a társasházaknak, de többszöri felszólítás után büntetünk, ha valaki nem tartja ezt be, és a büntetés akár 200 ezer forint is lehet. Ezt kiegészítve májustól köztisztasági cégünk a polgárőrséggel együtt járőrszolgálatot szervez a lakossági hulladékszállítási napokat megelőző éjjelen, így nagyobb eséllyel tudunk fellépni a kukákat rongálókkal szemben, és csökkenteni tudjuk a MOHU által generált károkat” – közölte Soproni Tamás, a kerület polgármestere. 

A döntés értelmében a rendészek figyelmeztető matricákat helyeznek azokra a kukákra, amelyek nem a megszabott időkeretben vannak az utcán. A kapcsolódó szabálysértések és bűncselekmények felderítésében a rendőrség, a szociális ellátórendszer erősítése érdekében pedig a kormány segítségét kéri az önkormányzat. „A valódi megoldásból természetesen a rendszer működtetéséből komoly bevételekre szert tevő MOHU-nak is ki kell vennie a részét: legalábbis azzal, hogy az érintett önkormányzatoknak a palackgyűjtés okozta köztisztasági problémák feltakarításából fakadó költségeit megtéríti” – fogalmaztak a közleményben. 

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!