Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Évtizedes mélységbe zuhant a vállalati hitelezés Magyarországon

Az első negyedév beszakadása is a magyar gazdaság vesszőfutását tükrözi.

  • HVG HVG
  • +${remainingCount} szerző
Évtizedes mélységbe zuhant a vállalati hitelezés Magyarországon

Nagyon rosszul áll a gazdaság állapotát hűen tükröző vállalati hitelezés Magyarországon: a Portfolio.hu összesítése szerint az első negyedévben 393 milliárd forinttal csökkent a bankok vállalati hitelállománya, ami az elmúlt tíz év legrosszabb adata.

A lap szerint miközben a lakossági hitelezés 10 százalék feletti mértékben dübörgött, a vállalatok hitelállománya mindössze 2 százalékkal nőtt egy év alatt, idén március végéig, vagyis most már éves szinten is alig vettek fel több hitelt a cégek, mint amennyit törlesztettek.

Amely cégek tehetik, azok devizahitelt vagy éven belüli likviditási vagy forgóeszközhitelt vesznek fel forinthitel és beruházási hitel helyett. Az utóbbi negyedévekben már a támogatott hitelek sem adtak igazi támaszt a hitelpiacnak: az év első három hónapjában ezen vállalati hitelek aránya az előző év azonos időszakához képest 24 százalékponttal csökkent, és mindössze 12 százalékot tett ki a szerződéseken belül.

A kkv-szegmensben 24 százalék volt az arányuk, pedig egy évvel korábban, 2024 első negyedévében még 35 százalékot értek el. A magyar tulajdonú mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknál 0,3 százalékkal csökkent a hiteltartozások állománya 2024 márciusa és 2025 márciusa között, miközben a nagyvállalatoknál 4,8 százalékkal bővülni tudott. A kkv-kon belül éppen a gazdaság gerincét jelentő legnagyobbak, a közepes vállalkozások szenvedték meg finanszírozási szempontból az utóbbi egy évet, hitelállományuk 8 százalékkal zsugorodott egy év alatt.

Az ágazatokat tekintve a feldolgozóiparban és a kereskedelemben egyaránt 2 százalékkal csökkent a vállalati hitelállomány, az előbbin belül a legnagyobb, 14 százalékos éves visszaesést a gépipar hozta.

A jövőre nézve reménysugár lehet a Demján Sándor Program, az viszont már baljós előjel, hogy minden állami erőfeszítés ellenére 2025 második és harmadik negyedévére előretekintve a bankok összességében a kereslet stagnálását valószínűsítik a Magyar Nemzeti Bank májusban közzétett Hitelezési felmérése alapján.

A Portfolio a fentiekhez még rengeteg adalékot szolgáltat a cikkében, 18 grafikonnal szemléltetve a folyamatokat, így a további részletek után érdeklődőknek érdemes átkattintani.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek