szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a Fővárosi Munkaügyi Bíróság visszahelyezte állásába Takács Imrét, az Iparművészeti Múzeum tavaly leváltott főigazgatóját, a munkáltatói jogkört gyakorló miniszter, Hiller István június 9-én ismét visszavonta vezetői megbízatását.

Déja vu
Az oktatási és kulturális miniszter tavaly augusztus 30-án vonta vissza Takács Imre főigazgató és Zádor Tamás gazdasági igazgató megbízatását. A munkaügyi bíróság első fokon áprilisban döntött a főigazgató és a gazdasági igazgató ügyében: jogszerűtlennek minősítette és érvénytelenítette a felmentéseket. Hiller István oktatási és kulturális miniszter azonnali ismételten visszavonta magasabb vezetői megbízásokat.
Mindezt az Oktatási és Kulturális Minisztérium sajtóirodája szerdán közölte. Takács Imre az MTI megkeresésére elmondta: ismét munkaügyi pert indít.
 
Az oktatási és kulturális miniszter az ismételt visszavonást június 12-én írásban is indokolta - írta az OKM közleményében, s felidézi, hogy a munkaügyi bíróság alaki, formai kifogások miatt semmisítette meg az első intézkedést.

Az OKM úgy döntött, hogy fellebbezési jogával nem él, ugyanis meggyőződése: az ilyen fontosságú költségvetési intézmény vezetésére való alkalmasság nem "alaki", hanem tartalmi kérdés. S ha szükséges érdemi jogvita, annak tárgya a megbízás visszavonásának tényleges okai legyenek, azaz azok a gazdasági, pénzügyi szabálytalanságok, amelyek az Iparművészeti Múzeumban végzett felügyeleti vizsgálatokon derültek ki.
 

A szaktárca felidézte: Takács Imre korábban nem járult hozzá, hogy az OKM nyilvánosságra hozza a magasabb vezetői megbízás visszavonásának részletes indoklását. Most továbbra is kizárja annak lehetőségét, hogy a közvélemény megismerhesse a magasabb vezetői megbízást ismételten visszavonó intézkedés kétoldalas indoklását, és a tízoldalas mellékletet, amely a pénzügyi, gazdasági szabálytalanságok részletes listáját tartalmazza.
 
Takács Imre a távirati iroda megkeresésére szerdán azt hangsúlyozta, ismét munkaügyi pert indít, és amíg a bíróság nem hoz "szakszerű döntést", addig nem kívánja közzétenni megbízása visszavonásának indoklását.
 
"Az indoklást nem kívánom sajtópolémia tárgyává tenni" - magyarázta döntését Takács Imre, aki annyit azonban megjegyzett, hogy az indoklást tényszerűség, okszerűség szempontjából találta kifogásolhatónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Kult

Nyilatkozatstop az Iparművészeti Múzeumban

Nem maradnak el kiállítások az Iparművészeti Múzeumban a vezetőváltás miatt - közölte Pálfi Ferenc, az intézmény miniszteri megbízottja hétfőn. Takács Imre felmentett főigazgató - aki mellett munkatársai nyilatkozatban álltak ki - csak annyit mondott: a miniszteri megbízott letiltotta a múzeum munkatársait a nyilatkozattételről.

MTI/hvg.hu Kult

Az új igazgató sokkal jobb működést ígér az Iparművészetiben

Az Iparművészeti Múzeum modern arculatának kialakítását, a kortárs iparművészet, a design, a kreatív ágazatok bemutatását, egy 21. századi intézmény létrehozását ígérte a közelmúltban kinevezett főigazgató, Renner Zsuzsanna hétfőn Budapesten.

Vélemény

Miért rúgták ki kétszer is az Iparművészeti Múzeum főigazgatóját?

Az Iparművészeti Múzeum főigazgatójának, Takács Imre művészettörténész-történésznek 2007 szeptemberében történt leváltása jóval kisebb visszhangot keltett, mint évekkel korábban a KSH-elnök Mellár Tamás, vagy a PSZÁF-elnök Szász Károly elmozdítása. Jóllehet a Fővárosi Munkaügyi Bíróság megsemmisítette az OMM döntését, visszahelyezte a főigazgatót eredeti posztjára, a Hiller Istán vezette minisztérium ebbe nem nyugodott bele, és június 9-én újra menesztette Takácsot.