szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szlovák és egy magyar rövidfilmfesztivál közösen buzdítja a közönségét és az alkotókat: készítsenek olyan rövidfilmeket, animációkat, amelyek a jelenlegi magyar-szlovák viszony problémáit tárja fel, s rámutat a "normális" megoldások lehetőségeire. A díjazott filmeket a nemzetközi nagyközönség is láthatja majd.

Pályázatot írt ki a pozsonyi Azyl filmfesztivál és a rövidfilmeket felvonultató BuSho, azaz a Budapest Short Film Festival. A tematikus pályázatra olyan, egy percnél nem hosszabb filmeket várnak, amelyek a jelenlegi ellentmondásos magyar-szlovák viszonyra reagálnak, illetve rámutatnak a normális, civil együttélés lehetőségeire.

"Reklama na zivot", azaz szabad fordításban ”életreklám” az a szlogen, amellyel a pályázat kiírói megjelölik témájukat s a várt alkotásokat; február 21-ig. A BuSho-Azyl közös akciójának honlapján a szervezők ismertetik: a filmek a szomszédi viszony témakörében bármilyen társadalmi problémára reagálhatnak. Ám megadják azokat a kulcsszavakat, fogalmakat, amelyek mentén csoportba osztják majd az érkező rövidfilmeket: Párbeszéd, 135 év, Változás, Tisztelet, (Nincsenek) Határok.

Az alkotásokat szakmai zsűri értékeli, s egy közéleti személyiségekből és újságírókból álló bizottság is díjakkal jutalmazza majd az általuk legjobbnak ítélt munkákat.

A márciusi eredményhirdetés után a filmek egy-egy népszerű internetes portálon jelennek meg Szlovákiában, Magyarországon és Csehországban, s ezeken a weboldalakon a nagyközönség is értékelheti a beérkezett filmeket, kialakíthatva a maga rangsorát.

Mint a szervezők írják, a harminc legjobb helyezést elért filmet az  elküldik a ONE MINUTE - ONE WORLD nemzetközi fesztiválsorozatnak is, illetve bemutatják azokat magyar és szlovák zenei- és filmfesztiválokon, televízió műsorokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Szlovákmagyar kétjóbarát?

Pozsonyban vagy ötven magyar, szlovák és szlovákiai magyar értelmiségi gyűlt össze pénteken este. Olyan események láncolatáról, történések akár kampánnyá is formálható sorozatáról beszélgettek, amelyek mind arról szólnának: emberek, legyünk már normálisak! Így, együtt, és külön. Mire jutottak? Beszámoló a szlovák fővárosból.