szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Múzeum lett Oskar Schindler krakkói zománcgyárából, amelyben zsidókat alkalmazott és ezzel megmentett a haláltól. A helyszínen Steven Spielberg díjesővel jutalmazott Schindler listája című filmjének keletkezésébe is beavatják az érdeklődőket.

Elsőként az irodaépület nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt, akik az üzem történetéről szóló kiállítást tekinthetik meg vasárnap óta. A gyárépületben szeptemberben nyíló kiállítás Krakkó náci megszállás alatti történelmét és mindenekelőtt a zsidók üldözésének és meggyilkolásának történetét mutatja be. Az üzem épülete a krakkói történeti múzeum része. 
    
A német Schindler Lengyelország 1939-es lerohanását követően szerezte meg a zsidó munkásokat foglalkoztató krakkói gyárat, amelynek révén milliós vagyonra tett szert. A gyárosnak 1944-ben sikerült hozzávetőleg 1100 kényszermunkását Krakkóból a mai Csehország területén fekvő Brünnlitzbe menekítenie, ahol átvészelték a háborút. Oskar Schindler egyike volt az első három németnek, akiket Izrael a Világ Igaza címmel tüntetett ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!