szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Feléled az A.E. Bizottság, könyvek lepik el a Budai Várat, lakásba költözik a színház, búcsúzik a Belga, a Szabadság tér pedig egy kis női-férfi pszichologizálásnak ad teret. Programajánlónk.

Kiállítás

Az  A. E. Bizottság a nyolcvanas évek hazai ellenkultúrájának meghatározó zenekara volt. A zene és képzőművészet határainak ironikus áthágásával értek el addig ismeretlen hatást. Anélkül váltak politikai tényezőkké, hogy egyetlen konkrét politikai ügyre is reagáltak volna, és annak ellenére lettek sikeres zenészek, hogy szakmailag képzetlenek voltak.

Filmek, fotók, videoinstallációk, festmények, rajzok és szobrok jelennek meg munkásságukból a Műcsarnokban, de a kiállításhoz számos kísérőrendezvény is társul. Hetente lesz filmklub, irodalmi, zenei és múzeumpedagógiai program is, októberben pedig konferenciát rendeznek a Bizottság-jelenségről.

A munkástól a miniszterelnökig mindenki hordja. Elnyűhetetlen és folyamatosan megújulni képes, ritkán divat, mégis mindig örökéletű. A keszthelyi Balatoni Múzeum Magyarország első farmergyűjteményének egy részét mutatja be szeptember 3-tól. A tárlat talán legérdekesebb darabja az a kabát, amelyet Karácsony János, az LGT legendás gitárosa viselt.

Kozák Lajos fotográfus a harmincas évek elejétől a legendás "magyaros stílus" követője, de képei sokszor az átlagosnál melankolikusabbak, személyesebbek és mélyebbek. Figurái őszinték, stílusa a kor fényképészeti divatjának "modorosságától" mentes. Kozák, mint a legtöbb fotográfus abban az időben, polgári foglalkozása mellett (testnevelő tanár volt) fényképezett. A huszadik század második felére szinte teljesen feledésbe merült életművét most Vintage sportfotók és életrajzi dokumentumok címmel lehet megnézni augusztus 25-től három helyszínen: a MaiManó Házban, a CULTiRiS Galériában és a Magyar Sportmúzeumban.

Ízelítő Kozák Lajos kiállított képeiből a Hírszerző Reflektor-fotógalériájában - Kattintson a képre!
Kozák Lajos

Fesztivál

Szeptember 3-ig tart a 7. BuSho Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál Budapesten a Vörösmarty Moziban. Világsztárokkal teletűzdelt versenyprogram, esti koncertek, kultúrdiszkó, a partnerfesztiválok legjobbjai és az Európai Film Akadémia rövidfilmes jelöltjei először Magyarországon.

A Budai Várban szeptember 4-ig tart a Magyar Nyelv és Magyar Könyv Ünnepe. Mintegy 30 kiadó hozza el kiadványait és mutatja be szerzőit. A közönség olyan neves alkotókkal találkozhat, mint Jókai Anna, Jankovics Marcell, Bogár László, Szigethy Gábor, vagy Lackfi János. A színpadon gyermekprogramok, folklór- és táncbemutatók, könyvbemutatók és koncertek váltakoznak.

Szegeden Nemzetközi Tiszai Halfesztivál lesz szeptember 4-ig, a fesztivál tizenöt év alatt hazánk egyik legnagyobb és legrangosabb gasztronómiai és kulturális rendezvényévé nőtte ki magát. Fakanállal és bográccsal felfegyverkezve küzdenek meg egymással a halfőzők, hogy elnyerjék a Halfőző Érdemrendet.

Színház

A héten alternatív színházi lehetőségeket ajánlunk, szokatlan helyszínekkel. A Nick Carter, avagy végső leszámolás Dr. Quartzcal című darabot például a Fogasházban játsszák szeptember 5-én és 6-án. "Hölgyeim és Uraim! Itt látható és megtekinthető a világ legnagyobb gonosztevője! Zongorán kíséri a legszerencsétlenebb áldozat, egy csodaszép kis hölgy, ki a billentyűkön Czerny B-dúr etűdjét játssza, valamely kísérteties ügyetlenséggel! Csak tessék, tessék, rendőröknek, tűzoltóknak ingyenes!"

A Mindenkipipőke című darabot a Frankel Leó úti lakásszínházban adják elő szeptember 3-án. Mesék három testvérről, akik néha megunják a sanyarú gyereksorsot. Olyankor egy kicsit nem akarnak azok lenni, akik, ezért átváltoznak olyasmikké, akik nem: a nagylány kisbabává, a nagyfiú felnőtté. Máskor színházba mennek, és máris ők a főszereplők, vagy búvárruhában felfedezik az elsüllyedt Titanicot.

"Ami sürgős, az ráér!" Ez Királyhegyi Pál legendás mondásainak egyike. A Spinoza Színház idei zsidó fesztiváljára írta meg Kalmár Tibor a Királyhegyi életéről és anekdotáiról szóló darabot, amelyet archív tévébejátszások gazdagítanak. Az 1900-ban született Királyhegyi Pál sok mindent csinált, de elsősorban humorista volt. 18 éves korától kezdve évtizedekig élt Amerikában, Hollywoodban forgatókönyvíró lett. Onnan aztán 1941-ben lóhalálában hazasietett, hogy "még elérje az utolsó auschwitzi gyorsot." Elérte, deportálták, aztán hazajött. Humorizált, kitelepítették, és megint hazajött, 1981-ben bekövetkezett haláláig pedig mindezeken humorizált.

Film

Szeptember elsejétől vetítik a magyar mozik Javier Bardem főszereplésével a Biutiful című spanyol-mexikói filmdrámát. A spanyol színész ragaszkodó apaként, megkínzott szeretőként, megtévesztett fiúként és alvilági üzletemberként jelenik meg a vásznon egyszerre. Napjai a társadalom perifériáján élők közt telnek Barcelonában, ahol a csodás panoráma mögötti sikátorokban burjánzik a maffiatevékenység - legfeljebb a feketemunka "törvényei" érvényesülnek, az emberélet pedig fogyóeszköz.

A Talán egy másik életben ( Vielleicht in einem anderen Leben) egy osztrák-magyar-német háborús filmdráma, amelyet szintén szeptember elsejétől vetítenek a magyar mozik. A történet szerint 1945 áprilisában, a második világháború utolsó heteiben is még zsidó foglyok tucatjai indulnak erőltetett menetben Magyarországról Mauthausenbe. Egy kis csoportjuk egy osztrák falu melletti pajtában reked. Az SS parancsnok az őrökkel együtt eltűnik és a foglyok nem tudják, mitévők legyenek. Éheznek, fáznak, teljesen elgyötörtek, a falu lakói pedig megosztottak a sorsukat illetően. Ebben a helyzetben az egyik fogoly, egy budapesti operaénekes, a művészet segítségével dolgoz ki egy túlélési stratégiát.

Zene

Szeptember 5-én lesz a Zöld Pardonban a Belga búcsúkoncertje. Kilenc album, tizenhárom év, s bár a csapat tagjai egyelőre elérhetetlenek, véglegesnek tűnik a búcsú.

Mindeközben szeptember 2-án lemezbemutató koncertje lesz Odettnek a Gödörben, az album címe: Hanyatt, Homlok, Egyenes. A szövegek többségét most is Polgár Péter és Müller Péter Sziámi jegyzi, a címadó számot pedig már több rádió is játssza.

Az A38-on még szeptember 4-ig tart ki a fesztiválhangulat, ott szervezték meg ugyanis a 7. Újbuda Jazz Fesztivált. A rendezvényen az európai és tengerentúli jazz legnagyobbjai éppúgy fellépnek, mint hazai tehetségek. A 2011-es fesztivált némiképp beárnyékolja, hogy nemrégiben hunyt el a hazai kortárs improvizatív zene vitathatatlan zsenije, Szabados György, ezért az idei fesztivált az ő emlékének szentelik. Helyszínek: A38 Hajó, MU Színház.

Alternatív

Ha a klasszikus programok helyett inkább improvizálnánk egy kicsit, szeptember 3-án ezt is megtehetjük a Szabadság téren. Lehet-e egy férfi egyszerre érzékeny és macsó? Lehet-e egy nő kemény főnök, de gyengéd feleség? Férfias nők, nőies férfiak - a Fröccs című előadásban a Momentán Társulat mindennapi élethelyzetekre improvizál F. Várkonyi Zsuzsa pszichológus vezetésével. A téma mindig más, de a módszer közös: jellegzetes szituációkat, életszerű jeleneteket játszanak a jól ismert problémák kapcsán, mindig az adott közönség ötletei alapján.

Könyv

A héten elkezdődött a tanítás, ezért most az iskola köré épülő klasszikusok elolvasására buzdítanánk. Kezdjük Ottlik Géza Iskola a határon című regényével, melynek filozófiája a következő: „A világhoz nem alkalmazkodni kell, hanem csinálni, nem újrarendezgetni azt, ami már megvan benne, hanem hozzáadni mindig.”

Szintén az iskolai élet köré épül Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regénye. Nyilas Misi történetét kitűnő gyermekregényként tartják számon, pedig Móricz nem annak szánta; ő a megbántott, félreértett és megkínzott jóság jelképét akarta bemutatni.

Molnár Ferenc Pál utcai fiúk című ifjúsági regénye a legismertebb magyar regény: számtalan nyelvre lefordították, sok országban (például Olaszországban, Lengyelországban és Japánban) kötelező vagy ajánlott iskolai olvasmány. Örök élethelyzetekről szól, melyek bárhol, bármikor megtörténhettek volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!