szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százhetvenhárom objektumot nyilvánított egyedi műemlékké, négy területet pedig műemléki jelentőségűvé rendeletében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, 13 helyszín részleges vagy teljes védettsége azonban megszűnt – mondta Hammerstein Judit, a tárca kultúráért felelős helyettes államtitkára az InfoRádió szerint.

Az újonnan műemléki védettséget kapott objektumok közül Tamási Judit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke kiemelte a budapesti rakpartokat, a Józsefvárosi pályaudvart, illetve a MÁV Északi Járműjavító épületét – közölte az InfoRádió.

A fővárosban a XII. kerületi Szent János Kórház mellett további csaknem 50 lakóépület kapott védettséget. Vidéken műemlékké nyilvánították többek között a Győr-Veszprém közötti hegyi vasútvonalat, a budakalászi régi szerb temetőt, a csákvári Gurdi-majort, a derekegyházi Weiss-féle malmot, Győrben a városi uszodát és a Cziráky-emlékművet, a söjtöri Lochuk-kúriát és Szerencsen a cukorgyár épületeit. Műemléki jelentőségű terület lett a miskolci belváros, a budapesti Wekerletelep, valamint a decsi és jánoshalmai településmag is.

Teljesen megszüntették azonban a védettséget a Budapest II. kerületében lévő Hűvösvölgyi úti Balázs vendéglőnél és további három budapesti épületnél, valamint részlegesen elvesztette védettségét többek között a csákánydoroszlói Batthyány-kastély, a szigetszentmártoni római katolikus templom, Tiszaderzsen a Borbély-kúria és a veszprémi vízimalom is.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium hatályos rendelete pénteken lépett életbe. Utoljára 2009 márciusában vettek védettség alá épületeket, azóta nem volt Magyarországon műemléki védettséget elrendelő minisztériumi rendelet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!