szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkopott az 54. Velencei Képzőművészeti Biennále dán pavilonjának politikusportrékból összeálló padlómozaikja, mely még a júniusi megnyitó előtt alaposan felkavarta az indulatokat. Orbán Viktor portréja az alkotás közepén kapott helyet, "illusztris" társaságban. A nagy vihart kiváltó alkotás utóéletének néztünk utána.

Már a megnyitó előtt kirobbant a botrány az 54. Velencei Képzőművészeti Biennálén kiállított dán padlómozaik miatt. Az alkotó, Thomas Kilpper német képzőművész 33 olyan európai politikus portréját nyomta a padlóra, akik szerinte semmibe vették a szólás- és véleményszabadságot. Érdekesség, hogy a Forradalmi szólásszabadság pavilonjában a szélsőséges politikai nézeteket vallók – a fasiszta eszmék hívei, a muszlimokat kirekesztő, illegális bevándorlókat kitoloncolni vágyó vagy éppen maffiakapcsolatairól híres politikusok, államfők – között Silvio Berlusconi, Angela Merkel és – bár erről a júniusi hírügynökségi híradásokban nem esett szó – Orbán Viktor arca is megjelenik. Sőt, meg is taposható, merthogy a dán pavilonba lépők a mozaikon járnak. Ami időközben igencsak megkopott.

Thomas Kilpper padlómozaikja. Középen Orbán és Merkel
www.dispariedispari.org

Katerina Gregost, a pavilon kurátorát és a politikuspuzzle-t megálmodó Thomas Kilppert számos támadás érte, többek között a dán sajtóban. Júniusban a Jyllands Posten című lap – itt jelentek meg a Mohamed-karikatúrák 2005 szeptemberében – például provokációként könyvelte el a Dániát a biennálén képviselő mozaikot, és élesen bírálta a dán pavilonokat megtöltő alkotógárda összetételét: a 18 művészből ugyanis csak kettő dán. A negatív felhangok vélhetően annak is köszönhetők, hogy a Jyllands Posten korábbi kulturális vezetője, a karikatúrák publikálásáért felelőssé tett Flemming Rose sem maradt ki a szórásból.

Kilpper visszautasítja a támadásokat

A botrány kirobbanását követően a Firenzében élő Kilpper a dpa hírügynökségnek rámutatott: alkotásával nem csak a cenzúra intézményének aktuális formái, hanem az Európa-szerte megfigyelhető hatalomeltolódás – az egykor marginális jobboldali alakulatok hatalom közelébe kerülése – ellen szeretne tiltakozni. Kilpper nyitott Európát szeretne, ahol mindenki egyenlő, függetlenül attól, honnan érkezett.

Mint mondta, az őt ért vádakkal ellentétben nem az volt a célja, hogy a látogatók megtapossák az általa megelevenített politikusokat, noha erre megvan a lehetőségük. A szokatlan perspektíva – alul a politikusok, felül a hétköznapi emberek – beemelése a hétköznapi hatalmi viszonyok megfordítását szolgálja. Ennek ellenére az installáció ellentmondást keltő, mert miközben a látogatók egy kellemes, nyugalmat ígérő szabadtéri teraszra érkeznek, e térbe belépve konfliktusok tucatjai jelennek meg a lábuk alatt.

Így épült a Forradalmi szólásszabadság pavilonja
www.kilpper-projects.de

Hogyan került Orbán a képbe?

A mozaikot alkotó portrék a Hogyan tudunk megszabadulni tőlük anélkül, hogy harcolnánk a forradalomért és szabadságért? (How to get rid of  'em  without fighting for revolution and emancipation?) felirat köré csoportosulnak. Orbán Viktor középen, Angela Merkel társaságában látható, amint éppen kezet fog az amerikai Forbes magazin felmérése szerint a világ legbefolyásosabb asszonyának választott kancellárral. E lista szerint Merkel az unióban betöltött vezető szerepe miatt idén is megelőzte Hillary Clinton amerikai külügyminisztert és Dilma Rousseff brazil államfőt.

Orbán az alkotó véleménye szerint – amint az a kiállításról készült tájékoztatóban olvasható – a sokat bírált új médiatörvénnyel, „az állami cenzúra bevezetésével” érdemelte ki a szereplést. Angela Merkel amellett, hogy 2003 februárjában támogatta Irak amerikai-brit invázióját, idén lelkesen üdvözölte Oszama bin Laden meggyilkolását. Kilppertnek ennyi elég is volt, hogy Merkelt egy kalap alá vegye például a muszlimokat alapvetően hazugnak tartó dán politikussal, Pia Kjaersgaarddal, vagy az Olaszországba érkező illegális bevándorlókat haditengerészettel lelövetni vágyó Umberto Bossi olasz politikussal. (A mozaikon látható politikusok listáját keretes írásunkban találja.)

A dán pavilon kurátora, a görög származású Katerina Gregos jelenleg a brüsszeli Argos Centre for Art&Media művészeti igazgatója, független kurátor, 2002-ig az athéni Deste Alapítvány Kortárs Művészeti Központ igazgatójáként és kurátoraként dolgozott. 2012-ben a belga városban, Mechelenben tervezett emberi jogi kiállítás kurátora lesz.

Orbán mozaikszomszédjai
Berlusconinak bérelt helye volt
http://www.undo.net
1. Giulio Andreotti olasz politikus, volt miniszterelnök, korábbi pénzügy-, belügy-, hadügy- és külügyminiszter, akit kapcsolatba hoztak a maffiával és a P2 titkos (szabadkőműves) páhollyal.
2. Paolo Baratta olasz politikus és menedzser, az olasz államvasutak és a távközlési mamutcég (Telecom Italia) exelnöke. A Velencei Biennále elnöke volt 1998 és 2002 között, 2007-től ismét ezt a posztot tölti be. 2009-ben a biennále 110 alkalmazottja lépett sztrájkba. Panaszaik között szerepelt többek között a fizetetlen túlóra és a rossz menedzsment.
3. Marine Le Pen francia politikus, az Európai Parlament tagja, a Nemzeti Front elnevezésű jobboldali nacionalista párt vezetője.
4. Bice Curiger, a Velencei Biennále 2011-es svájci kurátora, aki az idei IllumiNations címet viselő rendezvényért, azon belül is a „nemzet” hangsúlyozásáért felelős.
5. Elena Donazzan olasz politikus, tartományi oktatási és munkaügyi miniszter a Szabadság Népe párt – Berlusconi miniszterelnök pártja – színeiben. 2010-ben jóváhagyta, hogy eltávolítsák azokat a könyveket a közkönyvtárakból, amelyeket olyan szerzők írtak, akik petíciót írtak alá egy baloldali aktivista, Cesare Battisti érdekében.
6. Flemming Rose, a Jyllands-Posten című dán lap kulturális rovatának korábbi szerkesztője. Ez az újság közölte 2005 szeptemberében a sokat bírált Mohamed-karikatúrákat.
7. Vittorio Feltri olasz újságíró és szerkesztő, aki szorosan kötődik Berlusconi olasz miniszterelnök és üzletember médiabirodalmához. Az Il Giornale című lap szerkesztője, a jobboldali Libero című lap alapítója. 
8. Alessandra Mussolini olasz politikus, Benito Mussolini fasiszta diktátor unokája. A jobboldali Szociális Akció (Azione Sociale) párt alapítója és korábbi vezetője.
9. Roberto Calderoli olasz politikus, aki az Északi Liga párt tagjaként Berlusconi egyik kormányában miniszter is volt. Amikor Franciaország elvesztette a 2006-os futball-világbajnokság döntőjét, Calderoli szerint Franciaország „elvesztette, feláldozta identitását az eredményekért azzal, hogy négereket, muszlimokat és kommunistákat küldött pályára”.
10. Janet Napolitano amerikai politikus, a Demokrata Párt tagja. 2009 óta az USA belbiztonsági minisztere: felelős az egyre több visszautasított amerikai belépési kérelemért és az egyre inkább katonai jelleget öltő falért az USA-mexikói határon. 2010-ben hagyta, hogy a republikánus Joe Liberman a belbiztonsági bizottság tagjaként leállítsa az Amazont, hogy az ne köthessen üzletet a WikiLeaks-szel.
11. Christos Papoutsis (Hrisztosz Papucisz) görög politikus, polgári védelmi miniszter. A Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) politikusaként újévi beszédében nyilvánosságra hozta a kormányzat terveit, miszerint egy 206 kilométeres elválasztófalat húzhatank fel a török határon, hogy megállítsák a bevándorlást.
12. Pia Kjaersgaard dán politikus, a  jobboldali nacionalista Dán Néppárt társalapítója és vezetője. 2001-ben azt mondta a muszlimokról, hogy ők olyan emberek, akik „hazudnak, csalnak és becsapnak”.
13. Anders Fogh Rasmussen dán politikus, a NATO jelenlegi főtitkára, volt miniszterelnök, a jobboldali Dán Néppárt támogatását is elfogadta. Tevékenységét a szociális kiadások radikális csökkentésével és a bevándorlási politika szigorításával kezdte.
14. Siv Jensen norvég politikus, a konzervatív-liberális Haladás Párt vezetője. 2009-ben azt állította, hogy az iszlám radikalizmus „egy sötét és félelmetes ideológia” és az ellene folytatott harc „korunk legfontosabb küzdelme”.
15. Orbán Viktor magyar miniszterelnök, a Fidesz elnöke, aki a sokat bírált új médiatörvénnyel, „az állami cenzúra bevezetésével” került be ebbe a körbe.
16. Angela Merkel német kancellár, a CDU elnöke. 2003 februárjában támogatta Irak amerikai-brit invázióját. 2011-ben üdvözölte Oszama bin Laden meggyilkolását.
17. Mark Rutte holland politikus, jelenlegi miniszterelnök. 2003-ban államtitkárként azt tanácsolta, hogy ellenőrizzék a helybeli szomáliaiakat. A bíróság szerint ezzel faji megkülönböztetésre bujtott fel.
18. Oriana Fallaci olasz politikai újságíró (2006-ban elhunyt), aki a II. világháborúban partizánként vett részt. Az iszlámról meglehetősen markáns véleményt fogalmazott meg: mint mondta, „Európa többé nem Európa, hanem Eurábia, az iszlamisták egyik kolóniája”.
19. Thilio Sarrazin német politikus, a Német Szociáldemokrata Párt tagja, aki 2010-es könyvében (Deutschand schafft sich ab) kigúnyolta a muszlimokat, akik nem tudtak beilleszkedni a német társadalomba.
20. Geert Wilders holland politikus, alapítója, később vezetője a radikális Szabadságpártnak (Party for Freedom). Leginkább iszlámellenes kijelentéseivel vált ismertté. „Nem a muszlimokat gyűlölöm, hanem az iszlámot” – jelentette ki nyilvánosan.
21. Umberto Bossi olasz pilitikus, az autonomista Északi Liga (Northern League) alapítója és elnöke, aki idegengyűlöletéről híres. 2003-ban azt nyilatkozta az egyik olasz napilapnak, hogy „a haditengerészetnek le kéne lőnie az összes hajót, ami illegális bevándorlókat hoz Olaszországba”.
22. Raffaele Speranzon, az Északi Liga tagja, Veneto régió kulturális ügyeiért felelős vezetője. Indítványozta, hogy Veneto összes közkönyvtárából távolítsák el azoknak az íróknak a könyveit, akik aláírtak egy petíciót a baloldali aktivista, Cesare Battisti érdekében (ld. Elena Donazzan).
23. Francesca Zaccariotto, Velence tartomány elnöke, aki kezdeményezte, hogy hogy a velencei utcai árusok elkergetéséhez vessék be a hadsereget.
24. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök, a Forza Italia jobbközép tömörülés vezetője, aki az utóbbi időben főleg szexbotrányai és megdöbbentő kijelentései miatt került a lapok címlapjára. „Még mindig jobb, ha fiatal lányokkal kezdek, mintha meleg lennék” – így Berlusconi.
25. XVI. Benedek pápa – Joseph Alois Ratzinger – 2006 szeptemberében regensburgi beszédében kifejtette: „Mohamed próféta csak embertelen dolgokat hozott a világnak”. Később bocsánatot kért kijelentésért. A melegházassággal kapcsolatban sem fogalmazott meg pozitív véleményt.
26. Luigi Cesaro, Nápoly tartomány vezetője a vádak szerint szoros kapcsolatot ápol a nápolyi maffiával, a Camorrával.
27. Thomas Kilpper német képzőművész, aki a rejtett politikai kapcsolatokat, társadalmi visszaéléseket tárja fel alkotásaiban.
28. Shaikh Sultan bin Mohamed al Qasimi, az Egyesült Arab Emírségek egyikének, Sardzsának a vezetője, akit Jack Persikian, a Sharjah Művészeti Alapítvány elnökének 2005-ös eltávolításával vádolnak.
29. Ignazio La Russa jelenlegi olasz védelmi miniszter. Az újfasiszta Movimento Socialéban (MSI) kezdte pályafutását, iszlámellenes és kommunistaellenes kijelentéseiről ismert.
30. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki nemrégiben elutasította Barack Obama amerikai elnök ajánlatát, miszerint meg kellene oldani végre az izraeli-palesztin konfliktust.
31. Bart de Wever belga politikus, a szeparatista Új Flamand Szövetség (New Flemist Allaince) elnöke. Flandria önállóságát támogatja, de nem ismeri el a franciaajkú kisebbséget. 2008-ban egy rádióműsorban kijelentette: „Úgy gondolom, hogy nincs franciaajkú kisebbség Flandriában, csak bevándorlók vannak, akiknek alkalmazkodniuk kell”.
32. Daniela Santaché olasz politikus, aki elmondása szerint „büszke arra, hogy fasiszta”.
33. Christoph Blocher svájci politikus idegenellenes, szélsőségesen nacionalista nézeteket vall.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!