szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A napokban megjelent Mentés másként című, a Nobel-díjas Kertész Imre ezredforduló utáni feljegyzéseit közreadó kötet oldalain hasonló gondolatfutamok, jóval erőteljesebb megfogalmazásban is gyakorta felbukkannak.

„Magyarországtól végképp elszakadni: ez mentálhigiéniai kérdés.” 2002. december utolsó napján, három héttel az irodalmi Nobel-díj átvétele után gépelte be laptopjában vezetett naplójába ezt a mondatot Kertész Imre. Szinte mellékes is, hogy a keserű-dacos megállapítást éppen mi ihlette. Egyébként az a rövidke hír, hogy hódmezővásárhelyi diákok demonstratívan összetépték és szétszórták az utcán a Sorstalanság című regény államilag nekik ajándékozott példányait. Az e hírhez fűzött kertészi megjegyzés úgy szólt: „Az állam ne ajándékozza oda a könyveimet; bízzák a közönségre, aki akarja, megveszi majd.”

A könyvről további részleteket a holnap utcára kerülő HVG-ben olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Kertész Imre: Budapest teljesen balkanizálódott

"Magyarországon az elmúlt tíz évben folyamatosan rosszabbodott a helyzet. A szélsőjobboldal és az antiszemiták uralkodnak" - jelentette ki a Die Welt című lapnak adott, az újság hétvégi számában megjelent interjújában Kertész Imre.

hvg.hu Kult

Kertész Imre a Széchenyi Művészeti Akadémia tagja lett

Kertész Imrét hétfőn este tagjává avatta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia; az MTA dísztermében rendezett ünnepségen a Nobel-díjas írót Dobszay László, a testület elnöke, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Szörényi László, az MTA Irodalomtudományi Intézetének igazgatója is köszöntötte.

MTI Kult

Kertész Imre átvette Párizs legmagasabb kitüntetését

Párizs városa legmagasabb kitüntetését, a Grande médaille de Vermeilt (Vermeil-nagyérem) adományozta Kertész Imre írónak Bertrand Delanoe főpolgármester "a hála, a csodálat, a bizalom és a remény jeleként".