Origo: Hollywood Romániát választotta Magyarország helyett

Májustól Magyarországon forgott volna egy Shia LaBeouf és Evan Rachel Wood főszereplésével készülő film, de végül a Budapestre írt forgatókönyvet Bukarestre írták át - írja az Origo pénteki cikke, amely szerint az utóbbi időben több filmes produkció is Romániát választotta Magyarország helyett forgatási helyszínül.

  • hvg.hu hvg.hu
Origo: Hollywood Romániát választotta Magyarország helyett

Magyarországon forgatni annyira drága lett az utóbbi időben, hogy még a nálunk igénybe vehető 20 százalékos adókedvezményt beleszámítva is olcsóbb Romániában forgatni román stábbal - nyilatkozta az Origo filmrovatának Árpa Attila, aki a The Necessary Death of Charlie Countryman című, az eredeti tervek szerint Magyarországon készülő film hazai kivitelező producere lett volna. A lap szerint, bár a filmet kifejezetten Magyarországra írták, az alacsonyabb forgatási költségek miatt végül inkább átalakították a forgatókönyvet Romániára.

A producer az Origónak azt mondta, hogy ez már a harmadik külföldi produkció, amiről tud, amit Magyarország elbukott a magas árak miatt. Jean-Claude Van Damme is puhatolózott itteni forgatási lehetőségek után és egy német tévéfilm stábja is érdeklődött, de mindkét produkció drágának találta az országot. Idehaza ugyanis az utóbbi időszakban itt forgatott számos hollywoodi film miatt megszaladtak az árak, mindeközben Romániában alig nőttek, pedig a stábok ugyanolyan felkészültek. Árpa szerint a magyar gazdasági és politikai helyzet is elbizonytalanítja a külföldi produkciókat, egyes helyszínek - a Budai Vár, az Andrássy út - pedig azért riasztóak, mert az önkormányzatok horribilis összeget kérnek a területfoglalásért.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?