szerző:
hvg.hu/ T. S.
Tetszett a cikk?

Míg a kritikusok máris több elismeréssel jutalmazták az Oscar-díjas filmrendező, Kathryn Bigelow Oszama bin Laden likvidálásáról szóló filmjét, a Zero Dark Thirty-t, addig az USA politikai elitjének egyes tagjai a film háttérinformációi után kutakodnak és védett titkok kiszivárogtatására gyanakodnak.

Három amerikai szenátor, Dianne Feinstein, a szenátus Hírszerzési Bizottságának elnöke; Carl Levin, a szenátus Fegyveres Erők Bizottságának elnöke – mindketten demokrata párti politikusok - és John McCain, a 2008-as amerikai elnökválasztás republikánus elnökjelöltje is úgy véli: a rendező Kathryn Bigelow, és a film forgatókönyvírója, Mark Boal jogosulatlanul jutottak hozzá bizalmas információkhoz. Két hónappal ezelőtt ugyanezek a honatyák „pontatlanság és félrevezetés” miatt kritizálták a film készítőit.

A vizsgálat, illetve vita főként azon alapul, hogy a filmben ábrázolt kihallgatási módszerek – köztük a szimulált vízbe fojtás – mennyire hitelesek és mennyiben ássák alá az USA hírszerző szolgálatának a tekintélyét. Egyes szakértők szerint a film alkotói túldimenzionálják a kényszerítő kihallgatási forma jelentőségét, ugyanakkor, mint információszerző módszert elismerik. Viszont hangsúlyozzák azt is, hogy a titkos információszerzésnek együttesen alkalmazott több eszköze vezetett az al-Kaida vezére pakisztáni rejtekhelyének a nyomára.

Megtörtént, de nem pontosan így?
Wikipedia

A CNN-nek nyilatkozó, magát megnevezni nem kívánó forrás elmondta, a CIA kész eleget tenni a szenátorok vizsgálatra vonatkozó beadványának. A titkosszolgálat ügyvezető igazgatója, Michael Morell a szenátoroknak küldött levelében megpróbálta elhatárolni az ügynökséget a filmtől: „Szeretném, ha tudnák, a Zero Dark Thirty egy filmdráma, nem a teljesen valódi tényeken alapuló történet.” Ugyanakkor elismerte, a CIA együttműködött a film készítőivel, de nem ellenőrizte a végső produktumot.

Az igazságot firtató szenátorok a héten levelet küldtek a filmet gyártó Sony Pictures igazgatójának, Michael Lyntonnak. A levélben arra kérték a filmgyár irányítóját vállaljon kötelezettséget annak a deklarálására, hogy a film kínzási jelenetei nem alapulnak reális tényeken, hanem azok a film fiktív történetének a részei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!