A nagy értékű hatalmi „ereklye” ezúttal nem a piacvezető aukciós házak árverésén, hanem a török rendőrség csempészet- és szervezett bűnözés elleni egységének sajtótájékoztatóján került a figyelem központjába.
A tőr markolata elefántcsontból faragott sörényes oroszlánfejet formáz, amelynek tokja szintén aranyba foglalt elefántcsont, gazdagon díszítve rubinnal, zafírral, smaragddal és gyémántokkal. A külön tartóállvánnyal rendelkező szép kivitelű hidegfegyvert az állvány talapzatán két, ugyancsak elefántcsontból faragott nőstényoroszlán őriz. Ez akár rejtett utalás is lehet Kadhafi jól képzett, külföldön is feltűnést keltő, csinos nőkből álló „amazon testőrségére”.
A média képviselőinek a hét elején, június 14-én bemutatott dísztőrt török tulajdonosa, aki 4,6 millió dollárért illegális úton, a feketepiacon jutott hozzá három hónappal ezelőtt Líbiában, már busás felárral, több mint a duplájáért, 10 millió dollárért akarta eladni egy dúsgazdag szaúdi üzletembernek – adta hírül a The Guardian az Anadolu hírügynökség közlése nyomán.

A jövedelmezőnek ígérkező bizniszt azonban a rendőrség közbelépése megakadályozta. A tetten ért török mellett két bűntársát is letartóztatták, akik az adásvételben közreműködtek. A rendőri akció keretében elfogott személyeket a hatóság már egy ideje ellenőrizte és megfigyelte, amikor egy nappal korábban Isztambul külvárosában, az európai részen található Esenyurt körzetben egy lakóházban lecsaptak rájuk.
A Kadhafi tőrének tulajdonított, név szerint ismeretlen mester (vagy mesterek) által készített remekmívű díszfegyvert valószínűleg 2011 októberében a rendszerének a megdöntése és meggyilkolása idején a palotáját feldúlók lophatták el. Egyelőre a török hivatalos szervek nem nyilatkoztak arról, mi lesz a tőr további sorsa. Az ügylet miatt előzetes letartóztatásba kerültek ellen csempészés és nagy értékre elkövetett illegális műkereskedés miatt indult eljárás.
Nem egyedi példa a különleges értéktárgyak és műkincsek törvénytelen értékesítése Törökországban, bizonyság erre a Kadhafi tőrrel egyidejűleg bemutatott 200 darab bizánci, illetve oszmán eredetű arany és bronz pénzérme. Az érmekollekciót szintén Isztambulban foglalta le a török hatóság.

Az idei év januárjában pedig egy Pablo Picassónak tulajdonított festmény került a médiaérdeklődés fókuszába Törökországban. Akkor előre kidolgozott terv szerint, több hét alatt sikerült becserkészni a fedett nyomozóknak a festményt áruló orgazdákat. Az akcióban részt vevő zsaruk műgyűjtőnek adták ki magukat, majd több alkalommal is tárgyaltak az eladókkal az isztambuli kikötőben található szállodában és egy jachton. Az adásvételt egy kávézóban beszélték meg, azonban a kommandósok elfogó csoportja rajtaütött az orgazdákon, és őrizetbe vette őket.
A lefoglalt, erősen megviseltnek tűnő festményt először 8 millió dollárért árulták, majd az álcázott vevőknek sikerült lealkudnia 7 millióra. A művész múzsáját, Dora Maart fésülködés közben ábrázoló alkotás eredetiségével kapcsolatban – mivel Picasso műveit hamisítják a leggyakrabban – kételyeik merültek fel az isztambuli zsaruknak, ezért szakértői vizsgálatra átadták a Mimar-Sinan Szépművészeti Egyetem specialistáinak. A vizsgálatok során egyértelműen megállapították, a festmény hamis. A török szakértői eredményt megerősítette a párizsi székhelyű Picasso Társaság is. Képviselőjük az AFP francia hírügynökségen keresztül tudatta, a Picassónak tulajdonított mű hamisítvány, 1940-ben festett eredetije biztonságban van a New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA).