70 éve született Freddie Mercury – 7 elfeledett Queen-dal
Bohemian Rhapsody, We Will Rock You, I Want to Break Free – ezeket a dalokat mindenki ismeri, kortól függetlenül. De sokan nem tudják, milyen slágerré nem váló remekműveket rejtettek a Queen-lemezek. Freddie Mercury születésének 70. évfordulóján ezekből szemezgettünk.
hvg.hu
1. The March of the Black Queen (Queen II, 1974)
A Queen első két lemezén nem voltak kimondott slágerek, az ikonikus rétegelt, vokálnehéz hangzást pedig a Queen II alapozta meg. Az album leghosszabb száma a hardcore rajongók szerint a banda legnagyobb mesterműve, de abban talán mindenki megegyezik, hogy a Queen legprogresszívabb szerzeménye, párhuzamosan több eltérő ritmusképlettel – annyira bonyolult volt, hogy élőben nem is játszották.
2. Flick of the Wrist (Sheer Heart Attack, 1974)
Másik '74-es albumukon már találunk ismert dalt: a Killer Queen lett az első világhírű daluk – ennek a kislemeznek a B oldalán jelent meg először a Flick of the Wrist, ami ugyan sokkal inkább az ekkor dúló hard rock trendeknek felelt meg, de a refrén itt is őrülten fülbemászó.
3. The Prophet's Song (A Night at the Opera, 1975)
A Queentől nem idegenek a bibliai utalások, diszkográfiájuk leghosszabb számában is bőven előfordulnak ilyenek. A hasonlóan összetett Bohemian Rhapsody sikere kicsit elnyomta ennek a számnak az ismertségét, de a progresszív rockban elmerülő Queen egyik legjobb darabjáról van szó.
4. The Millionaire Waltz (A Day at the Races, 1976)
A rapszodikusan változatos dal nemcsak Mercury őrületes zongorajátéka miatt tartozik a zenekar legjobbjai közé, de ebben hallhatjuk Brian May egyik legkiválóbb gitárszólóját is.
5. Spread Your Wings (News of the World, 1977)
Az egyik olyan kivételes Queen-szerzemény, amelyben egyáltalán nincs háttérvokál, ilyen értelemben az egyik leghétköznapibb dala a zenekarnak.
6. Fun It (Jazz, 1978)
A Jazz az egyik legmegosztóbb Queen-album volt, a fő slágerei (Bicycle Race, Don't Stop Me Now) mellett nagyon változatos számokkal, a Fun It például az egyik első funkos-diszkós Queen-dal volt, még az Another One Bites the Dust előtt.
7. Back Chat (Hot Space, 1982)
A Hot Space-en viszont már teljesen átadták magukat a diszkónak, a Back Chat például egy Earth, Wind & Fire-dalnak is elmenne.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.