szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fillérekből, állami támogatás nélkül született és működik a legnagyobb online fotóarchívum, aminek kincseire most Schmidt Mária rászállt. A Fortepan anyagából nemrég nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.

Ötezer fotóval indult el 2010-ben a Fortepan nevű honlap. A mára 120 ezresre bővült virtuális, zömében magánfotográfiákat tartalmazó gyűjteményből ad válogatást a nemrég megnyílt, Minden múlt a múltam című kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.

A Fortepan két alapelvet követ: ingyenesen és szigorú válogatás után adja közre a fotókat.

Az archívum felkeltette Schmidt Mária érdeklődését is. Az általa vezetett XX. Század Intézet két, a Fortepan által feldolgozott és közzétett fotóséletműre is lecsapott, és megvásárolta a tulajdonosaitól. A XX. Század Intézet azonnal levetette a képeket a Fortepanról, aminek digitalizálása sok-sok munkaórába került, de az intézet honlapjára nem került fel.

Különösen kár az 1956-ban disszidált és Nyugat-Németországban befutott Forgács Károly életművéért, amely csaknem hétszáz portrét tartalmazott a kor legismertebb külföldi és magyar hírességeiről, Mindszenty Józseftől Lukács Györgyön és Fejtő Ferencen át Arthur Koestlerig, és amelyből a Fortepan válogatást közölt. A Fortepanra felkerülő újdonságokat rendszeresen szemléző Indexen még megtekinthető közülük néhány, amíg Schmidt Máriának fel nem tűnik, és onnan is leszedeti.

A Fortepan megalakulásáról és a fotók sorsáról további részletek olvashat az e heti HVG-ben.

HVG
Pontosítás

Képszabadság címmel a HVG május 30-ai számában megjelent cikkben Tamási Miklósnak a Fortepan főszerkesztőjének és Török Andrásnak, a Summa Artium vezetőjének közlése és írásbeli jóváhagyása  alapján azt írtuk, hogy  Forgács Károly fotós hagyatékát a Fortepan digitalizálta,  és a gyűjteményt a Schmidt Mária  vezette  XX. Század Intézet megvásárolta, majd levetette a honlapról. Cikkünk megjelenése után Becságh István közölte, hogy a képeket ő és munkatársai digitalizálták, és a hagyaték tulajdonosa az angliai CF Photo Ltd., a kollekciót az MTVA Archívum kezeli. Tamási Miklós és Török András nyilvános Facebook-posztban elismerte a tévedést, elnézést kért, leszögezve, hogy a fotókhoz nincs köze a XX. Századi Intézetnek.  Lapunk is elnézést kér a tévedésért olvasóinktól és az érintettektől.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!