szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lengyel miniszterelnök szerint minden bizonnyal nem tudatosan elkövetett hibáról van szó.

Lengyelország miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki levélben szólította fel a Netflixet, hogy változtasson meg bizonyos részleteket a náci haláltáborokról szóló dokumentumfilmjében.

A politikus szerint a The Devil Next Door című sorozatban egy olyan térkép szerepel, amelyen a haláltáborokat a modern Lengyelország határain belül tüntették fel. Ezzel pedig úgy állítják be Lengyelországot, mintha felelősség terhelné a haláltáborok miatt – miközben ezeket azt követően hozták létre, hogy 1939-ben az országot elfoglalták a németek, és kitört a második világháború. A németek több koncentrációs tábort építettek, amelyekben több millió embert öltek meg, többnyire zsidókat.

A Netflix azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy tisztában van a dokumentumfilmmel kapcsolatos aggályokkal.

Morawiecki azt írta a Netflix ügyvezető igazgatójának, Reed Hastingsnek, hogy fontos, hogy az igazságra emlékezzünk. A Netflix “bizonyos munkái” viszont “rendkívül pontatlanok” és “átírják a történelmet”.

A miniszterelnök csatolt egy 1942-es Európa-térképet is a leveléhez, és Witold Pilecki feljegyzéseit. Pilecki a lengyel ellenállásban dolgozott, ő az egyetlen ismert fogoly, aki önként vállalta, hogy elvigyék Auschwitzba, majd miután sikerült megszöknie, megírta a tapasztalatait.

Wikipedia

Morawiecki ugyanakkor azt is hozzátette levelében, hogy ezt a rettenetes hibát minden bizonnyal akaratlanul követte el a Netflix.

Az eset előzményeihez hozzátartozik, hogy 2018-ban Lengyelország büntethetővé tette a "lengyel haláltáborok" kifejezés használatát.

Lengyelország és Izrael már 2016-ban közös nyilatkozatban tiltakozott a történelemhamisítás, ezen belül a "lengyel haláltáborok" kifejezés használata ellen.

(BBC)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyenis Ágnes hvg360

Fahidi Éva: "Ha már élek, a világért sem akarok boldogtalan lenni."

Egy holokauszt-túlélő, aki a politikusoknak és a tanároknak is tudna tanácsot adni, hogyan lehet küzdeni az antiszemitizmus ellen. 94 évesen is igazi aktivista, előadásokat tart, könyvet ír, a közösségi oldalán posztol, és a Vígszínház színpadán táncol. Portréinterjú Fahidi Évával.