szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerdán azt mondták, a színházi fesztivál „elfáradt”, ezért megszűnik, csütörtökön kiadtak egy közleményt, amelyben Pécs ellenzéki önkormányzatára tolnák a felelősséget.

Szerdán írta meg a HVG, hogy megszűnik az ország legfontosabb, húszéves múltra visszatekintő színházi fesztiválja, a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT). A fesztivált több mint egy évtizedig a Magyar Színházi Társaság és Pécs városa szervezte a fesztivált, majd 2012-ben bevásárolta magát Vidnyánszky Attila szervezete, a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) is. 2019-ben a Magyar Színházi Társaság kiszállt a szervezésből, mondván, nem tudták eléggé gyakorolni tulajdonosi jogköreiket, 2021-ben pedig kiderült: a fesztivál jelenlegi formájában biztosan megszűnik. Szabó László, az MTT titkára szerdán azt mondta az okokról: a POSZT „elfáradt, és Pécsnek nem is volt annyira fontos”.

Csütörtökön azonban az MTT kiadott egy közleményt, amelyben igyekeznek Pécs városára tolni a felelősséget. Azt írják:

Közös döntés után a nyilvánosság előtt a kisebbségi tulajdonost, azaz az MTT-t rágalmazni és valótlanságokat állítani még akkor sem szép dolog, ha megértjük, hogy Pécs város vezetésének összetett politikai problémájával nem könnyű megbirkózni, és hogy ilyen problémáktól terhelten egyesek szamárságokat beszélnek.

A közlemény szerint az MTT úgy érezte, bár csak kisebbségi tulajdonrészük van, nekik mégis fontosabb a fesztivál, mint a kétharmados tulajdonrészt birtokló Pécsnek (ahogy 2019-ben ellenzéki polgármester váltotta le a Fidesz jelöltjét). Közleményük problémásnak nevezi meg, hogy Pécs városának a fesztiválhoz adott pénzügyi támogatása „folyamatosan csökkent”, a város a fesztiválban meglévő többségi tulajdonrészét „leadta" az egyik intézményének, a városi támogatási összegeket „kreatív módon” állította elő, azaz városi cégektől szerezték meg azt, „hogy aztán ezeknek a támogatásoknak a jelentős részét a városi intézmények (Pécsi Nemzeti Színház, Kodály Központ, Zsolnay Negyed) bérleti díjként vissza is szedjék a POSZT-tól”.

Hozzáteszik: a fesztivált működtető kft.-ben minden döntést egyhangúan hoztak meg a tulajdonosok, „azt is, hogy a céget végelszámolják”. Pécs önkormányzata egyébként máshogy értelmezi az eseményeket: a városvezetés szerdai közleménye szerint

az MTT deklarálta, hogy a jövőt illetően a gazdasági társaság végelszámolással történő megszüntetéséhez járul csak hozzá, ügyvezetőt sem hajlandó hosszú távra választani, a fesztivál fenntartását és megszervezését nem támogatja, de tulajdonrészét sem adja át a városnak.

Így Pécs azon dolgozik, hogy önállóan tudjanak színházi fesztivált rendezni.

Az MTT meglátása szerint egyébként „a magyar színházi fesztiváli világ izgalmasan és sokszínűen virágzik”, az pedig, hogy vándorfesztivállá alakuljon át a POSZT, „többször, több formában, a Magyar Színházi Társasággal is egyetértésben korábban is felmerült. Ez nem tenné elképzelhetetlenné, hogy néha ismét Pécs legyen az országos színházi fesztivál helyszíne. Az MTT szerint a vándorfesztivál a helyes forma a jövőben.”

A POSZT elődje egyébként vándorfesztivál volt, de a működési formát rengeteg kritika érte és sok problémával járt, épp ezért alakult át 2001-ben Jordán Tamás kezdeményezésére állandó helyszínű fesztivállá.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hamvay Péter hvg360

Megszűnik a POSZT

A kormány kultúrharcának legfrissebb zsákmánya a Pécsi Országos Színházi Találkozó, amely nemcsak nevet vált, de végleg el is tűnhet a kínálatból.