szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 93. Oscar-gála legfontosabb díjait Chloé Zhao rendezése kapta, a legjobb női főszereplő Frances McDormand, a legjobb férfi főszereplő Anthony Hopkins lett. Nyert a Még egy kört mindenkinek is.

Most érkezett

Őt is nézzük meg jól magunknak

Megérkezett a gálára Maria Bakalova is, a Borat második részének másik főszereplője Sacha Baron Cohen mellett. (A film hivatalos címe Borat utólagos mozifilm: Produkciós kenőpénz szállítása az amerikai rezsimnek a Kazahsztán egyszeri dicsőséges nemzetének hasznára, de ezt így ebben a formában nem nagyon fogjuk kiírni ma éjjel, nézzék el nekünk.) Ha érvényesül a papírforma, ő nyeri majd el a legjobb női mellékszereplő díját Andra Day legjobb főszereplőnője mellett: a bolgár színésznő gyakorlatilag a semmiből tűnt fel Borat ketrecben tartott, totálisan elnyomott, aztán Amerikába érkezve szép lassan emancipálódó lányának szerepében. Hozzá fűződik az áldokomentumfilm legnagyobb port kavart jelenete is, amelyben Rudy Giuliani, New York egykori polgármestere, Donald Trump jogi tanácsadója a hálószobájába invitálja őt, nyilvánvaló szándékokkal.

  • Legjobb film: A nomádok földje.
  • Legjobb rendező: Chloé Zhao. A nomádok földje
  • Legjobb férfi főszereplő: Anthony Hopkins. The Father
  • Legjobb női főszereplő: Frances McDormand. A nomádok földje
  • Legjobb férfi mellékszereplő: Daniel Kaluuya. Judas and The Black Messiah
  • Legjobb női mellékszereplő: Yuh-Jung Youn. Minari
  • Legjobb eredeti forgatókönyv: Ígéretes fiatal nő. Emerald Fennell
  • Legjobb adaptált forgatókönyv: The Father. Christopher Hampton és Florian Zeller
  • Legjobb animációs film: Lelki ismeretek. Pete Docter és Dana Murray
  • Legjobb nemzetközi film: Még egy kört mindenkinek. Thomas Vinterberg, Dánia
  • Legjobb dokumentumfilm: My Octopus Teacher. Pippa Ehrlich, James Reed és Craig Foster
  • Legjobb rövid dokumentumfilm: Colette. Anthony Giacchino és Alice Doyard
  • Legjobb élőszereplős rövidfilm: Two Distant Strangers. Travon Free és Martin Desmond Roe
  • Legjobb animációs rövidfilm: If Anything Happens I Love You. Will McCormack és Michael Govier
  • Legjobb eredeti filmzene: Lelki ismeretek. Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
  • Legjobb eredeti dal: Fight For You. H.E.R. Judas and the Black Messiah
  • Legjobb látványtervezés: Mank. Donald Graham Burt és Jan Pascale
  • Legjobb operatőr: Mank. Erik Messerschmidt
  • Legjobb jelmez: Ma Rainey: A blues nagyasszonya. Ann Roth
  • Legjobb smink: Ma Rainey: A blues nagyasszonya. Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal és Jamika Wilson
  • Legjobb vágás: A metál csendje. Mikkel E. G. Nielsen
  • Legjobb hang: A metál csendje. Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés és Phillip Bladh
  • Legjobb vizuális effektek: Tenet. Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley és Scott Fisher

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8 9 10

Glenn Close királykékben vonult

A 74 éves Glenn Close is megérkezett a vörös szőnyegre a Union Station elé - királykék szettben vonult az Oscar-jelölt színész. Close a legjobb női mellékszereplőnek járó díjra esélyes a Hillbilly Elegy című filmben nyújtott alakításáért.

De hogyhogy már most lement az összes dal?

Az Oscar-gálákon hagyományosan a különféle díjak átadását szakítják meg a legjobb betétdalok előadásai, most viszont már a tényleges gálakezdés előtt lement az összes dal. Természetesen ez is a koronavírus miatt van: mivel most a show-ra sokkal kevesebben hivatalosak, kevés a néző, a szervezők úgy döntöttek, akkor már miért ne vennék fel előre az összeset. Így a dalokat nem is élőben adták elő, hanem felvételről.

Négy dalt a Dolby Family Terrace-on vettek fel, azaz az Academy Museum of Motion Pictures épületének tetején, az ötödiket, az Eurovíziós Dalfesztivál: A Fire-saga története című dal betétdalát, a Húsavikot pedig Izlandon, egészen pontosan Húsavikban.

Megérkezett Vanessa Kirby is

Mundruczó Kornél filmjének főszereplője egy púderrózsaszín ruhát választott a gálára.

Nézzük meg magunknak ezt a nőt

Mert lehet, hogy ez az egyik utolsó kép róla, amely még nem egy Oscar-díjas színészt ábrázol. Ő itt Andra Day, a The United States vs. Billie Holliday című film főszereplője, akit sokan a legjobb színésznő kategória legnagyobb esélyesének tartanak.

Mi is odáig voltunk érte, kritikusunk azt írta róla: "A Billie Holidayt alakító Andra Day – egyébként egy kiváló R&B énekesnő – ízig-vérig eggyé válik szerepével, ami nem kis feladat, tekintve, hogy a filmben rengeteg a közeli; a kamera élvezettel figyeli Day arcizmainak minden apró rezdülését. Ha megnézzük az archív felvételeket, ezekben a rezdülésekben rendre visszaköszön Holiday mimikája, de ami még fontosabb: Andra Day megtalálja magában azt a karcosságot, fájdalmat, keserűséget és törékenységet is egyszerre, ami a jazzénekest jellemezhette élete utolsó évtizedében."

A mi kedvenceink: Csatlós Hanna

Amíg várunk a díjazottakra, bemutatjuk a saját kedvenceinket: nekik adnánk mi az Oscart.

Csatlós Hanna kedvencei:

A chicagói 7-ek tárgyalása. "Sorkin épp annyira írt fordulatokban gazdag és magas feszültségen működő tárgyalótermi drámát, mint amennyire rendezett patetikus filmet a jó ízlés határain belül" - írtam korábban a hvg.hu ajánlójában. A chicagói 7-ek... az első perctől az utolsóig a kanapéhoz szegez; a korrupt ügyészség, a politikai per, a kisebbség elleni intézményes rasszizmus ábrázolása miatt pedig nem csak az tud hozzá kapcsolódni, aki képben van az amerikai történelemmel.

Még egy kört mindenkinek. Az alkoholizmusról és a skandináv néplélekben turkálva, az országos szintű alkoholproblémákról filmet készítő Thomas Vinterbergnek valójában már épp kijárna egy Oscar-díj. A Még egy kört mindenkinek című filmje, melyet a legjobb külföldi filmnek járó Oscar kategóriájában jelöltek, arról szól, hogy milyen élettani hatással járna, ha az ember véralkoholszintje egész nap enyhén megnövelt állapotban lenne, azaz az illető folyamatosan spicces lenne. A film szerint, bár eleinte az alkohol jó hatással van a kreativitásra, szükségszerűen kialakul az életminőséget romboló függőség, és az ember elindul a lejtőn. Ez az egyre meredekebb lejtő viszont a filmben cseppet sem didaktikus módon van bemutatva, ez az egyik érdeme. Egy másik pedig a csúcs utolsó jelenet: Mads Mikkelsen tánca filmtörténeti esemény.

 

Most az Oscar-jelölteknek drukkolhatunk, de kik az idei citromdíjasak?

Az Arany Málna-díjat (Razzie Award) és a hozzá kapcsolódó Arany Málna Alapítványt 1980-ban hozták létre a hollywoodi díjszezon ellentéteként. A díjazottakat hagyományosan egy nappal az Oscar-díjak átadása előtt jelentik be - emlékeztet az MTI.

Az Arany Málna-díjátadón évente a legrosszabb produkciókat és színészi alakításokat díjazzák. A legrosszabb filmnek járó díjat Mike Lindell dokumentumfilmje nyerte el. Az üzletember Lindell, Donald Trump támogatója dokumentumfilmjével azt akarta bizonyítani, hogy a 2020-as amerikai elnökválasztásba kívülről beavatkoztak, és elcsalták. Lindell, akik maga is megjelent a produkcióban, a legrosszabb színész díját kapta.

A 41. alkalommal átadott díjak közül az ausztrál énekes-dalszerző Sia rendezői bemutatkozása, a Music című zenés film három trófeát is elnyert. Sia a legrosszabb rendező, a filmje főszerepét alakító Kate Hudson a legrosszabb színésznő, a mellékszerepet játszó Maddie Ziegler pedig a legrosszabb női epizódszereplő citromdíját érdemelte ki.

Sia musicalfilmje nagy vihart kavart, a rendezőnek többek között azért is szabadkoznia kellett, amiért a produkcióhoz egy nem beszélő autista szerepére nem autentikus színészt (Maddie Ziegler) választott.

Sacha Baron Cohen Borat utólagos mozifilm című szatírája két díjat kapott: a filmben megjelenő Rudy Giuliani, Trump ügyvédje a legrosszabb férfi mellékszereplő lett. És egyik jelenetét, amiben nadrágja cipzárjával küzd Maria Bakalova jelenlétében, szintén Arany Málnával díjazták.

A legrosszabb remake vagy folytatás díját a Dolittle nyerte el. A 365 Days című lengyel erotikus produkciónak pedig a forgatókönyve lett Arany Málna-díjas.

Idén egy különdíjat is átadtak: a filmipar számára katasztrofálisnak bizonyult 2020 lett a legrosszabb év. Az Arany Málna-díjakról online szavazással döntött az 1097 főből álló tagság.
  
A díj egy golflabda nagyságú, szuper 8-as filmtekercsre helyezett, aranysárgára festett málna, gyakran citromdíjként is emlegetik. A díjazottak ritkán jelennek meg az ünnepélyes díjkiosztón - teszi hozzá az MTI.

Lehet, hogy a legjobb film díjára még várni kell, de a legjobb táskáét már most átadhatjuk

Mondjuk ilyen díj sajnos nincs. Pedig Celeste Waite, A chicagói 7-ek tárgyalása betétdalát, a Hear My Voice-t író zeneszerző finoman szólva is újraértelmezte a "szívalakú táska" fogalmát.

Szóval hogy szívalakú. Mármint tényleg olyan, mint egy emberi szív, visszérrel, verőérrel, satöbbi. Tízpontos.

Az utolsó jelölt a legjobb dal kategóriában

A One Night in Miami Speak Now-ja Leslie Odom Jr-tól.

Itt valaki nagyon a vörös szőnyeghez öltözött

Pontosabban a pink szőnyeghez. Colman Domingo az Oscar-jelölt Ma Rainey's Black Bottom című filmben játszik.

Colman Domingo

1
4 5 6 7 8 9 10
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István – Czeglédi Fanni – Csatlós Hanna – Kovács Bálint Kult

Ezek voltak az év legjobb filmjei – Az idei Oscar-gála jelöltjei, 2. rész

Mindenki tudni véli, melyik film nyeri meg hétfőn hajnalban a legjobb filmnek járó Oscar-díjat, de vajon tényleg így lesz? Több mesterművet is jelöltek idén a legfontosabb filmes díjra: bemutatjuk a fő kategória összes jelöltjét.

Balla István – Czeglédi Fanni – Csatlós Hanna – Kovács Bálint Kult

Lehet ön is sikeres, csak gazemberré kell válni – A legizgalmasabb Oscar-jelölt filmek, 1. rész

Idén megint ott egy magyar film címe az Oscar-jelöltek között, de vajon van esélye Mundruczó Kornél filmjének díjra váltani a legjobb színésznő-jelölést? Megkapja végre a szobrot Glenn Close? Milyen Tom Hanks új filmje? Vasárnap bemutatjuk a legjobb film díjának jelöltjeit, ezek pedig a többi kategória legizgalmasabb jelöltjei.