szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rendező arra reagált, hogy a kormány által elfoglalt Színház- és Filmművészeti Egyetem szellemiségét továbbvivő műhely árveréssel próbálná megszerezni a működéséhez szükséges összeget.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Egy alternatív javaslat a freeSZFE támogatásának biztosítására. Minden olyan állami támogatású színházi intézmény vagy filmprodukció, amely egyetért azzal az állítással, hogy az SZFE átalakítása igazságtalan, szakmaiatlan és antidemokratikus módon történt, és ezzel szétvertek egy 155 éve jól működő intézményt, megsértették az egyetemi autonómiát, ellehetetlenítettek egy nemzetközi szinten elismert szakmai műhelyt, amiből következően számtalan elkötelezett tanár és diák került az utcára,

ajánlja be éves költségvetésének vagy produkciós büdzséjének maximum 1 százalékát egy közös alapba.

A szolidaritást nem csak a közönségnek kellene pénzben kifejeznie, hanem magának a szakmának is, amelynek a jövőjéről van szó” – javasolta Facebook-oldalán Schilling Árpád színházi rendező.

Hozzátette: tisztában van azzal, hogy a magyarországi színházak és filmes cégek nagy része az új SZFE fenntartásában érdekelt.

Ebben az új SZFE-ben a tanárok a többszörösét keresik a korábbi béreknek, miközben az órák egy része elmarad”.

Ugyanakkor úgy gondolja, ha a FreeSZFE szimpatizánsainak számító színházak és filmes produkciók „hajlandóak lemondani költségvetésük egy kis részéről, akkor akár egy több tízmillió forintos támogatási alap is létrejöhetne éves szinten, amely kiszámítható működést biztosíthatna az egyesület számára.

A szakmát elsősorban a szakmának kell megvédenie,

és minél őszintébb és nagyvonalúbb ez a gesztus, annál nagyobb lesz a szakmán kívüliek adakozó kedve is” – írta, hozzátéve, hogy a FreeSZFE költségvetéséből hiányzó összeg előteremtését célzó árverés ötletét egyébként támogatja.

Márciusig van pénze a Freeszfe Egyesületnek, ezért jótékonysági aukciót szerveznek

Nagy Ervin bőrkabátjára, Nádasdy Ádám irodalomórájára, Faludy György kézirataira, Csákányi Eszter és Cate Blanchett közös portréjára is lehet licitálni a decemberi árverésen.

Egy hozzászólónak arra a felvetésére, hogy az ötlet bürokratikusan nehezen megvalósítható, azt írta, biztos benne, hogy létezik valamilyen megoldás, például tagdíjként vagy adományként fizetni be az összeget. „És biztos vagyok benne, hogy van más megoldás is, a magyarok az elmúlt 11 évben nemzetközi szinten is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak kreativitásból, ha az állami elnyomás kijátszásáról volt szó” – tette hozzá.

Schilling szerintm ha valakiben felvetődik, miért az amúgy is alulfinanszírozott intézmények áldozzanak a saját támogatásukból, az azt is megkérdőjelezi, hogy „vajon az ezer sebből vérző társadalom – amely már így is minden maradék pénzét jó ügyekre költötte el – miért kell, hogy felelősséget vállaljon ezért az ügyért is”.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!