szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A streamingóriás képviselői arra hivatkoztak, hogy ez csak egy fikciós sorozat, és különben is kiírták, hogy minden egyezés a valósággal csak véletlen, de a bíróság ettől még nem volt hajlandó elutasítani a grúz sakkozó keresletét.

Bíróság előtt kell megvédenie magát a Netflixnek, mert a bíróság helyt adott a grúz női sakknagymester, Nona Gaprindasvili keresetének, amelyet a streamingszolgáltató ellen adott be. A felperes azért indít pert, mert a Netflix A vezércsel című sorozatának egyik epizódjában valótlanul állították, hogy ő „sosem állt ki férfiak ellen”, hiszen a valóságban 59 férfi ellenfele volt 1968-ig, amikor a sorozat fiktív idejében a mondat elhangzott – írja a Variety. A 60-as évek Szovjetuniójában híressé vált Gaprindasvili szerint ez a megjegyzés „durván szexista és lekicsinylő” volt.

A sorozat a hatvanas évek egy fiktív amerikai sakkozónőjéről, Beth Harmonról szól, aki egyre jobb és jobb lesz, és a világ legjobbjai ellen is sikerrel szerepel. A sorozat utolsó részében egy szovjet ellenfél ellen játszik, amikor a kommentátor a szovjet helyzet ismertetve elmondja a fenti mondatot.

A Netflix ügyvédjei megpróbálták elérni, hogy a bíróság elutasítsa a keresetet, főképp arra hivatkozva, hogy fiktív műről van szó, és mint ilyenre vonatkozik rá az alkotmány Első Kiegészítése a művészi szabadságról. Azt is hozzátették, feliratban közölték a sorozat epizódjai után, hogy minden egyezés a valósággal csak a véletlen műve, hogy két sakkszakértő segítségét is igénybe vették, hogy mindenben valósághűek legyenek, és hogy nem szándékoztak megbántani Gaprindasvilit.

A bíró viszont úgy gondolta, a fikciók sem mentesülnek a becsületsértési perektől, ha valóban létező emberek becsületét sértik meg, ráadásul bár a sorozat célja az volt, hogy lebontsa a nemi szerepekről alkotott sztereotípiákat, az adott epizódra mégis lehet azt is mondani, olyan áron építette fel a fiktív főszereplő megbecsültségét, hogy megpróbálta lerombolni egy valós személyét, és „a legkevesebb, ami kijelenthető”, hogy az idézett mondat nem vett tudomást a felperes eredményeiről és érdemeiről. A bíró szerint emellett a Netflix egyébként is olyan látszatot keltett, hogy a sorozatban elhangzó tények valósak.

A keresetet még tavaly szeptemberben juttatták el a bírósághoz. A leendő tárgyalás időpontja még nem ismert.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!