szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét egyházi témájú festményt is szeretnének visszakapni Oroszországtól a lengyelek, amiket még a szovjetek vittek el tőlük a második világháború idején. Korábban több tízezer másik műkincset is visszakértek, mindeddig hiába.

Hét, a második világháború során elrabolt műtárgy visszaadását kéri Oroszországtól a Lengyelország – jelentette be Piotr Glinski lengyel kormányfőhelyettes, kulturális és örökségvédelmi miniszter szerdán Varsóban. A kormányfőhelyettes minderről Az üres képkeretek elnevezésű, a háború során a lengyel gyűjteményekből a németek és a szovjetek által elvitt műkincsekre emlékeztető kampány megnyitóján számolt be, a varsói Wilanów kastélymúzeumban.

Glinski szerint több százezer műtárgyat vihettek el a világháború idején a megszállt Lengyelországból az akkori Szovjetunióba. Az orosz múzeumi gyűjtemények és levéltárak elérhetetlensége miatt azonban nehezen meghatározható, hány lengyel műkincs található ma Oroszország területén.

Lengyelország diplomáciai úton több mint tízezer műtárgyra vonatkozó 20 visszaszolgáltatási kérelmet továbbított Moszkvának eddig, ám az orosz kormány egyet sem bírált még el.

A most visszakövetelt hét műtárgyat – nagyrészt vallási tárgyú, régi olasz mesterek műhelyeiből származó festményeket – a moszkvai Állami Puskin Képzőművészeti Múzeumban azonosították – közölte Glinski, aki szerint a nemzetközi joggal összhangban Oroszországnak kötelessége visszaszolgáltatni a háború során elrabolt műkincseket, és ezek az ügyek nem évülnek el.

A németek urán jöttek a szovjet trófeagyűjtők

Glinski emlékeztetett, hogy Lengyelország 1939. szeptember 1-jei megtámadása után a németek az egyházi, a magán- és közgyűjtemények "megtervezett és szisztematikus fosztogatását hajtották végre", az 1939. szeptember 17-i szovjet megtámadást követően viszont úgynevezett trófeagyűjtők is bevonultak Lengyelországba. Ezek szovjet műértőkből álltak, "pontosabban szólva tolvajokból, akik műalkotások rablásával foglalkoztak" – mondta a politikus.

Lengyelország a második világháború során a legnagyobb károkat szenvedett az összes érintett ország közül, mégpedig a kultúra és a szépművészet terén is. "Sok lengyel múzeumban mindmáig üres keretek találhatók, amelyek a háborús veszteségeinket jelképezik". Erre utalnak az Üres képkeretek című kampánnyal, ami során a veszteségekre emlékeztető táblákat helyeznek el tizenkét lengyelországi múzeumban.

516 ezer műtárgynak veszett nyoma

A második világháború utáni becslések szerint a lengyel gyűjteményekből az állomány több mint fele, megközelítőleg 516 ezer műtárgy tűnt el, ezek egy része megsemmisült. Kizárólag a német támadás következtében elszenvedett lengyel károkról szóló, szeptember 1-én bemutatott lengyel parlamenti bizottsági jelentésben 19,3 milliárd zloty (1600 milliárd forint) összegben jelölték meg a kulturális javak (múzeumok, műtárgyak, műemlékek) veszteségeit.

Lengyelország 2015 óta több mint ötszáz, a második világháborúban eltűnt műtárgyat nyert vissza. A Glinski irányította tárca által összeállított, folyamatosan bővülő adatbázisban jelenleg 63 ezer keresett, a háború idején eltűnt műtárgy szerepel.

Borítóképünkön: Piotr Glinski

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!