szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A K2-18b nevű exobolygó légkörében olyan kémiai anyagot találtak a Cambridge-i Egyetem tudósai, amit a Földön csak az óceánban lévő mikroorganizmusok termelnek meg.

Új bizonyítékokat találtak a tudósok arra vonatkozóan, hogy élet lehet egy korábban felfedezett exobolygón. A K2-18b nevű égitest légkörét tanulmányozó cambridge-i csapat olyan molekulák jeleit észlelte, amelyeket a Földön csak egyszerű organizmusok termelnek – számolt be róla a BBC.

A lap megjegyzi: ez a második alkalom, hogy a James Webb űrteleszkóp az életre utaló anyagokat detektált a bolygó légkörében, de a mostani felfedezés sokkal ígéretesebb a korábbinál. A csillagászok ugyanakkor hangsúlyozzák: több információra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, valóban van-e élet a K2-18b-n.

Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem tudósa, a kutatás vezetője bízik abban, hogy hamarosan perdöntő bizonyítékot találnak majd arra, hogy valóban élet van a távoli bolygón. A szakember szerint erre a következő egy-két évben sor kerülhet.

Van egy bolygó a “közelben”, ahol néha eső esik, majdnem úgy, ahogy a Földön

A K2-18b nevű exobolygó több dolog miatt is érdekes. Az egyik, hogy eső esik rajta, igaz, a csapadék soha nem éri el a földfelszínt.

A K2-18b két és félszer akkora, mint a Föld, és nagyjából 124 fényévre van tőlünk. A bolygót még 2015-ben fedezte fel a Kepler űrtávcső. Bár a távolság a Föld és a bolygó között meglehetősen nagy, a Webb eszközei annyira erősek, hogy képesek elemezni a planéta légkörének összetételét az alapján, hogy milyen spektrumú fény érkezik a légkörön keresztül a vörös törpecsillagból, amely körül kering.

A kutatók úgy találták, hogy a légkörben jelen vannak az élethez kapcsolódó két molekula legalább egyikének kémiai jellemzői: a dimetil-szulfid (DMS) és a dimetil-diszulfid (DMDS). A Földön ezeket a gázokat a tengeri fitoplanktonok és a baktériumok termelik. Madhusudhan szerint meglepő volt, hogy milyen sok gáz észleltek egyetlen megfigyelés során. Úgy becsülik, több ezerszer több lehet a gázból a légkörben, mint a Földön.

A kutató emiatt úgy véli, hogy ha a gázt valóban valamilyen mikroorganizmus termeli, akkor hemzseghet az élettől a bolygó. Madhusudhan szerint ráadásul ha sikerül bebizonyítani, hogy élet van a bolygón, az azt is jelenti, hogy a galaxisban is nagyon gyakori az élet jelenléte.

Egyelőre persze sok a kérdőjel. Madhusudhan azt is kiemelte, hogy a felfedezés még nem felel meg teljesen a tudományos felfedezés követelményeinek. Az eredmények „csak” 99,7 százalékban biztosak, de ahhoz, hogy egy tudományosan elfogadott eredményről legyen szó, 99,99999 százalékos pontosságra van szükség. Ugyanakkor 18 hónappal ezelőtt még csupán egy 68 százalékos eredmény állt rendelkezésre – emlékeztet a BBC.

Az életre utaló jelet találhatott a NASA egy idegen bolygón

A NASA a jövőben tovább vizsgálja a Földtől mintegy 120 fényévre lévő K2-18b exobolygót, mert felmerült, hogy a planétán dimetil-szulfid található. Ilyet a Földön csak az élő szervezetek termelnek.

De a szakemberek szerint még a fenti bizonyosság sem biztos, hogy elegendő lesz ahhoz, hogy megerősítsék az élet jelenlétét, a gázokat ugyanis olyan folyamatok is létrehozhatják, amiket az ember még nem ismer.

A mostani eredményeket a The Astrophysical Journal Letters tudományos lap közölte.

A kutatók egyelőre arról is vitatkoznak, milyen lehet a bolygó felszíne. Úgy vélik, hogy a légkörből hiányzó ammóniát egy hatalmas óceán nyelheti el, ám az sem kizárható, hogy olvadt kőzet van az égitest felszínén, ami ugyanerre képes. Ez utóbbi lényegében kizárja az élet jelenlétét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!