szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az évek során többször megrongálták a büsztöt, az önkormányzat mégis csak most döntött az eltávolításáról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az utolsó köztéri Lenin-szobrot is eltávolították Finnországban. A mellszobor az orosz-finn határ közelében található, 52 ezer lakosú Kotka kikötőváros egyik központi parkjában, egy faház szomszédságában állt. A hagyomány szerint a faházban egykor maga Lenin, a bolsevik párt későbbi alapítója is tartózkodott egy ideig.

A szobrot egy építőipari vállalat munkásai húzták fel egy teherautóra, és a helyi múzeum raktárába szállították.

A kikötőváros észtországi testvérvárosa, Tallinn ajándékaként került a szobor még 1979-ben Kotkába. Az évtizedek során többször is megrongálták, az önkormányzat mégis csak most döntött úgy, hogy a helyi közhangulat nyomásának engedve eltávolíttatja. A döntésben valószínűleg közrejátszott, hogy az ukrajnai háború kitörése óta több más országban is úgy döntöttek, lebontják a szovjet időkből megmaradt hasonló emlékműveket.

A mellszobor, amelynek alkotója Matti Varik észt szobrászművész volt, szovjet megrendelésre készült: a II. világháború utáni korszakban nem volt ritka, hogy a Szovjetunió ilyeneket ajándékozott finn városoknak a szovjet–finn barátság erősítése céljából.

Dél-Finnország ipari és egyetemi városában, Tamperében a mai napig működik egy Lenin-múzeum, mert az 1905-ös orosz forradalom időszakában Lenin száműzöttként többször is tartózkodott ott és más környékbeli városokban.

Lenin és Sztálin, a későbbi szovjet diktátorok első ízben szintén Tamperében találkoztak 1905-ben, amikor ott tartottak tanácskozást a bolsevik párt vezetői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!