szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tizenkét hónap késéssel ugyan, de a kulturális minisztérium végül csak elbírálta az Átrium kérelmét a nekik elvileg járó támogatásra, nem túl meglepő eredménnyel.

„Péntek délután negyed 5. Az irodák, hivatalok már rég zárva, mindenki az adventi hétvégére készül, elkezdődtek a bevásárlások, az ajándékkeresések. A kulturális kormányzat azonban még ilyenkor is dolgozik. Fáradhatatlanul munkálkodik a hatalom gépezete Magyarország kultúrájának előremozdításán. Péntek délután negyed 5-kor az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő gyors egymásutánban kiküldi az Átrium beadott, érvényes pályázatainak elutasítását” – közölte a nevezett időpont után valamivel a budapesti Átrium színház.

Ahogy arról korábban rengeteg hírben beszámoltunk, az Átrium júliusban közölte: mivel több mint fél év után sem kaptak egyetlen fillért sem abból az összegből, amire a törvény szerint jogosultak lennének, noha még csak el sem utasították a pályázataikat, tíz év működés után be kell zárniuk és fel kell mondaniuk az alkalmazottaiknak. A hírre ugyanakkor – noha a színház ezt nem is kérte – példátlan adakozás indult, több ezren utaltak pénzt a színház fennmaradásáért, és Budapest önkormányzata is több, az Átriumhoz hasonló helyzetben lévő színháznak is segítséget nyújtott. Az Átrium így összesen már több mint 151 millió forintot tudott összegyűjteni, és szeptemberben elindította új évadát.

Az Átrium produkciós menedzsere, Zsedényi Balázs júliusi interjúnkban úgy foglalta össze a helyzetet: „Amikor eltörölték a kulturális taót, a helyére a többlettámogatási rendszert állították fel, ami a szóbeszéddel ellentétben viszont nem pályázat, hanem kérelem. A pályázat és a kérelem között pedig az a legnagyobb különbség, hogy utóbbinak nincs átlátható döntési háttere, sem elbírálási határideje. Így mi 2021 novemberében beadtuk a támogatásra a kérelmünket összesen 255 millió forint értékben. Fekete Péter, az előző kulturális államtitkár áprilisig kiosztott az ilyen kérelmekre összesen 12 milliárd forintot, de az Átrium – sok más független színházhoz hasonlóan – ebből semmit nem kapott. Fekete Péter jelezte, hogy a rendelkezésére álló keret ezzel elfogyott, de hátha majd az utána következők találnak még pénzt. Még csak arról sincs szó, hogy ezeket a pályázatokat elutasították volna: ott vannak a rendszerben, érvényesek, de nem döntenek róluk.”

„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás" - Tényleg bezár az Átrium?

„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk" - írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.

Ez a döntés történt most meg ezen a decemberi péntek estén. „Igazából nyár óta nyilvánvaló volt, hogy ez fog történni, de egészen december 9-én délután negyed 5-ig senki nem merte egyenesen megmondani, felvállalni, hogy 2022-re tényleg coki nektek. (És még számos független kulturális intézménynek sem.) Csendben várták a december 9-ét, a délután negyed 5-öt. Nem véletlen az sem, hogy senki nem mond semmit arról, hogy mire lehet számítani a 2023-as kulturális támogatásokkal kapcsolatban. Valahogy úgy sejtjük, hogy jobb nem lesz, mint 2022-ben” – írta pénteken a színház a Facebookon.

A forráshiány szó egyébként szintén érdekes, ugyanis abból az összegből, amely a korábban a színházak jegybevételei alapján kiszámolt kulturális tao-támogatás megszűnése után vezetett be a kormány, és amelyet elvileg színházaknak kellene szétosztani, még focicsapatoknak is jutott pénz, de olyan szervezet is kapott belőle támogatást, amely még a 2019-es, félmilliárd forintos támogatásával sem tudott elszámolni. Az Átriumnak és még több tucat színházi műhelynek azonban már nem jutott – ez most már hivatalos.

Focicsapatok is kaptak abból a támogatásból, amiből az Átriumnak és Pintér Bélának nem jutott

Olyanok is kaptak támogatást, akiknek nem is lett volna szabad, ráadásul a gazdasági versenyt is sérti, hogy a minisztérium egyes pályázatokat egyszerűen nem bírált el – véli a Független Előadó-művészeti Szövetség.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Továbbra is bajban az Átrium: a minisztérium csak a támogatás egy apró hányadáról döntött, az nem elég a túléléshez

Van némi hozzáfűznivalója az Átriumnak a Kulturális és Innovációs Minisztérium keddi közleményéhez. Ebben a tárca kiemeli, hogy más színházakkal együtt a budai független játszóhely is meg fogja kapni a működési támogatását, csakhogy – mutat rá az Átrium – ez nem egyenlő az előadóművészeti többlettámogatással, amely érdemben tudná kihúzni a gödörből a csőd szélére jutott színházakat. Erről a pénzről továbbra sincs semmi információ.