szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lemezkiadók által jogi útra terelt konfliktus potenciális mérföldkő lehet a szerzői jogok érvényesítésének történetében.

A világ legnagyobb hanglemezkiadói bepereltek két, mesterséges intelligenciával foglalkozó startupot a szerzői jogok megsértése miatt – írja a BBC. Többek között a Sony Music, a Universal Music Group és a Warner Records azt állítják, hogy a Udio és a Suno nevű generatív mesterségesintelligencia-modellek „szinte elképzelhetetlen mértékben” követnek el szerzői jogsértéseket. A Udio és a Suno szoftverei a jogkezelő nagyvállalatoktól ellopott zenékhez megszólalásig hasonlót képesek gyártani, ezért a lemezkiadók jogvédett alkotásonként 150 ezer dollárnyi kártérítést követelnek.

A mesterséges intelligenciát felhasználó zenekészítő programok egyszerű szöveges parancsok nyomán állítanak elő zenét: éneket és hangszerelést egyaránt generálnak, sőt a zenei stílust és a dalszöveg hangnemét is lehet befolyásolni a segítségükkel. A Suno a tavalyi év végén mutatta be a termékét, amit azóta már több mint 10 millió ember használt zenealkotáshoz, míg a Udio idén áprilisban bocsátotta ki szoftverének ingyenes béta-verzióját.

Eddig az MI-cégek azzal érveltek, hogy felhasználásaik jogszerűnek számítanak a méltányos használat (fair use doktrína) elvének tükrében, amely bizonyos körülmények között megengedi a szerzői joggal védett anyagok engedély nélküli felhasználását, például hírek, paródiák vagy oktatási célú felhasználások esetében.

Azonban a kiadók által megfogalmazott kifogások szerint a fenti esetekben nem áll fenn a méltányos használat elve, hiszen az MI-cégek az előfizetéssel rendelkező felhasználóik révén pénzt csinálnak a dalok lemásolásából. Olyan valósághűen képesek ugyanis reprodukálni például az ABBA vagy Mariah Carey stílusát, énekhangját és témáit, hogy egy igazi rajongó is csak nehezen tudná megkülönböztetni az eredeti, jogvédett alkotásokat a mesterséges intelligencia által legyártott „művektől”. Emiatt viszont ezek az MI által generált zenék vetélytársaivá válnak a jogvédett daloknak, mivel károsítják a szerzők jogos érdekeit.

A lemezkiadók szerint félő, hogy a mesterséges intelligencia ilyen irányú használata kiszorítja a valódi emberi alkotóművészetet, amely pedig a szerzői jogok védelmének középpontjában áll.

Ez a mostani per egyébként pár hónappal azután jött, hogy nagyjából 200 művész, többek között Billie Eilish és Nicki Minaj nyílt levélben álltak ki a mesterséges intelligencia „fosztogató” használata ellen a zeneiparban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!