Mint arról beszámoltunk, a Trump-adminisztráció csütörtökön újabb csapást mért a Harvardra: Amerika legrégebbi egyeteme nem vehet fel többé külföldi diákokat. Kristi Noem belbiztonsági miniszter az X-en azt írta, hogy azért vonták vissza az egyetem cserediákprogram-engedélyét, mert az intézmény nem tartotta be a rájuk vonatkozó szabályokat.
A Harvard közleményében törvénytelennek nevezte a kormányzat lépését. Az egyetem adatai szerint az elmúlt tanévben közel hétezer külföldi diák iratkozott be hozzájuk, ami a hallgatói létszám több mint 27 százalékát teszi ki. Köztük van a belga trónörökös is – írja a Politico.
Mint írják, a 23 éves Erzsébet hercegnő, Fülöp belga király és Matild királyné legidősebb gyermeke jelenleg mesterképzésen tanul a Harvardon, jövőre szerezne diplomát, ám ez most, a Trump-adminisztráció tilalma miatt egyáltalán nem tűnik biztosnak.
A Harvard Egyetem pénteken pert indított az amerikai kormány ellen, amiért ellehetetlenítették, hogy az intézmény külföldi diákokat vegyen fel.
„A kormány egy tollvonással a Harvard hallgatói közösségének negyedét akarta eltörölni, olyan nemzetközi diákokat, akik jelentősen hozzájárulnak az egyetemhez és annak küldetéséhez” – közölte az egyetem, miután panaszt nyújtott be a döntés ellen a bostoni bíróságon.
„Ez egyértelmű megtorlás azért, mert a Harvard élt az első alkotmánymódosításhoz fűződő jogával, hogy elutasítsa a kormány azon követelését, hogy ellenőrizze a Harvard irányítását, tantervét, valamint az oktatók és hallgatók »ideológiáját«” – tették hozzá.
Az amerikai elnök és az oktatási intézmény csatározása hónapok óta tart. A Trump-kormányzat korábban több milliárd dollár támogatást vont meg a világ egyik legpatinásabb felsőoktatási intézményétől, az ugyanis – más egyetemekkel ellentétben – nem hajlandó teljesíteni Washington követeléseit például a felvételi eljárások, a magatartási szabályok és a személyzeti döntések tekintetében. Az egyetem korábban közölte, kutatóikkal együtt azon dolgoznak, hogy pótolják az így kieső forrásokat.
A források megvonásával kapcsolatos döntést a Harvard szintén bíróságon támadta meg, akkor is az első alkotmánymódosításban rögzített véleménynyilvánítás szabadságának megsértésére hivatkoztak.
Nyitókép: AFP