Helybenhagyta egy algériai bíróság Boualem Sansal ötéves börtönbüntetését

Az írót azért ítélték el, mert egy interjúban azt állította, hogy Franciaország tisztességtelenül járt el, amikor marokkói területeket csatolt Algériához.

  • HVG HVG
Helybenhagyta egy algériai bíróság Boualem Sansal ötéves börtönbüntetését

Helybenhagyta egy algériai bíróság Boualem Sansal ötéves börtönbüntetését – írja a France24.

A 75 éves író könyveit Algériában hol betiltják, hol engedélyezik, mivel nemcsak az iszlamistákat bírálja bennük, de az országát átszövő korrupciót is. Korábban lapunknak adott interjújában Sansal maga is elmondta, hogy Algériában árulónak tartják, aki lepaktált a Nyugattal.

Végül nem a rendszer, illetve valláskritikus kijelentéseiért kellett bíróság elé állnia, hanem azért, mert tavaly egy olyan kijelentést tett, hogy a franciák tisztességtelenül jártak el, amikor marokkói területeket csatoltak Algériához.

Ez erősebb kijelentés, mint amilyennek tűnik, ugyanis Algéria és Marokkó viszonya az előbbinek a franciáktól való függetlenedése óta igen feszült. A két ország több háborút is vívott egymás ellenében, és a határátkelőket is zárva tartják már 1994 óta, sőt, miután Marokkó az Ábrahám-megállapodások keretében rendezte a viszonyát Izraellel, Algéria a diplomáciai kapcsolatokat is megszakította Rabattal.

Ennek megfelelően a Sansal elleni vád az volt, hogy megpróbálta aláásni Algéria területi integritását és a marokkói irredenták Nagy-Marokkóval kapcsolatos, nem túl erős lábakon álló követeléseivel egybehangzó véleményt fejtett ki.

Az író letartóztatása mélyítette a diplomáciai szakadékot Franciaország és Algéria között is, különösen, hogy Sansalt egy Dar El Beida-i törvényszék 5 év börtönre és 500 ezer algériai dinár (kb. 1,3 millió forint) pénzbüntetésre ítélte.

Ezt az ítéletet hagyta helyben most a másodfokon eljáró törvényszék és a jogerőre emelkedett döntéssel kapcsolatban François Bayrou francia miniszterelnök megjegyezte, hogy a jogi procedúra végével itt az ideje annak, hogy Abdelmadjid Tebboune algériai államfő éljen a kegyelmezési jogkörével.

Az ügyben megszólalt Emmanuel Macron is, aki a Sansallal szembeni vádakat komolytalannak nevezte, és kifejezte abbéli reményét, hogy Tebboune rá fog találni a jó megoldásra az ügyben. Macron már korábban is követelte az író szabadon engedését, nem utolsó sorban Sansal gyenge egészségi állapota miatt, mivel az író rákbetegséggel küzd.

“Az iszlamisták gyűlölnek, mert nem tartozom közéjük”

A szélsőséges vallási radikalizmus lehetséges következményeiről fest sötét víziót az arab Orwellnek is nevezett, hazájában, Algériában cenzúrázott író, Boualem Sansal.