Tudja milyen lenne, ha 45 fok lenne? Ilyen
Panaszkodik, hogy idén sem lesz igazi nyár? Hogy tavaly folyamatosan esett az eső, most pedig alig akar 30 fok fölé kúszni a hőmérő higanyszála? Ne tegye! Pakisztán déli részén a napok óta tartó hőségben eddig több mint ezren vesztették életüket. Múlt hét végén a hőhullám által leginkább érintett, 20 milliós Karacsiban 45 Celsius-fokos hőmérsékletet is mértek, ami mindössze két fokkal marad el az 1979-ben regisztrált 47 fokos helyi melegrekordtól. Jelenleg már elviselhetőbb a város időjárása: a helyi meteorológiai szolgálatok szerint csütörtökön Karacsiban 34 fokra esett vissza a hőmérséklet, az égen felhők jelentek meg és friss szelek érkeztek az óceán felől. A kánikula néhány nappal azután vette kezdetét, hogy megkezdődött a ramadán szent hónapja, amikor a muzulmánok többsége a nappali órákban nem iszik és nem eszik. A halál oka sok esetben kiszáradás volt. Egy egészségügyi tisztségviselő kedden azt mondta, több mint tízezer embert kellett kórházba szállítani. Az áldozatok túlnyomó többsége 50 év feletti és szegény sorban él.
Áttörték a török határt a szíriai menekültek
A szíriai kurd harcosok és az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei között, a török határhoz közeli Tal-Abjadban vívott harcok miatt néhány nap alatt csaknem 13 ezren menekültek Törökországba. Egy török illetékes az AFP francia hírügynökségnek múlt héten úgy nyilatkozott, hogy csak szerdán több mint 6600 szír menekültet fogadtak. Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes aznap este bejelentette, hogy az újabb menekültáradattal szembesülő Törökország helyenként lezárja a Szíriával közös határátkelőit, hogy elejét vegye egy humanitárius tragédiának. Kurtulmus egyúttal ostorozta az európai országokat, amelyeket azzal vádolt, hogy nem veszik ki a részüket megfelelő arányban a szíriai menekültek elhelyezéséből. A határon várakozó menekülteket a török katonák és határőrök vízágyúkkal és figyelmeztető lövésekkel próbálták visszatartani, vasárnap azonban a háborús övezetből szabadulni próbáló emberek áttörték a határ kerítését. Eddig több mint 1,8 millió szíriai és 200 ezer iraki állampolgár keresett menedéket Törökországban a szomszédos országokban dúló háborúk elől.
Még nincs kerítés, de így is nehéz az átjutás
Naponta száznál is többen próbálnak átjutni a Szabadka környéki határsávon, ahol a várakozás sem egyszerű. A főként Szíriából, Afganisztánból és Pakisztánból érkező menekültek a szabadkai téglagyárnál bokrok és fák közé ácsolt búvóhelyeiken várják az alkalmas pillanatot vagy a megfelelő embercsempészt. A határátlépés szinte minden esetben sikerrel jár, de a környékről igen nehéz kijutni, néhány kilométeren belül szinte minden csoport összetalálkozik a helyi mezőőrrel vagy egy készenlétis járőrrel.
Gyönyörű kastélyok a századfordulóból
Gyönyörű kastélyok és kertjeik a századforduló tájáról a századforduló legfontosabb magyar fényképészének, Klösz Györgynek fotóhagyatékából. A Fortepanon elérhető és szabad felhasználásúvá tett ezerötszáz fotóból álló gyűjtemény átfogó képet ad a millenniumi Magyarországról, melyek falinaptárak, képeskönyvek, könyvillusztrációk kihagyhatatlan fotói is egyben.
Vastaps Európában: Turnén a Fesztiválzenekarral
Bár Fischer Iván saját bevallása szerint a mai napig nem döntötte el, hogy karmester akar lenni, harminc év alatt felépített egy olyan zenekart, amelynek a működését ma már világszerte tanulmányozzák. Képriport a Fesztiválzenekar legutóbbi koncertturnéjáról.
Amikor tényleg a női lábaké a főszerep
Négyévente megőrül a világ, amikor a labdarúgó-világbajnokság során a legnagyobb sztárok csapnak össze a gyepen. Egészen más a helyzet a női focival, sokan valószínűleg nem is tudnak arról, hogy egy hete tart a nők vébéje. Pedig a képeket elnézve itt sem kisebb a küzdelem. A 2015-ös női labdarúgó-világbajnokságot Kanadában rendezik június 6. és július 5. között, hetedik alkalommal, 24 nemzet részvételével.
Ahol isten ajándékának tartották az idegeneket
Már-már szitokszóvá vált az utóbbi hónapokban a 2,5 milliós Koszovó neve, ahonnan ezrek indultak el (és indulnak ma is) a jobb élet reményében Nyugat-Európába – jobbára Magyarországon keresztül. A 2008 óta független országban kétségtelenül nagyon gyorsan bővül a lakosság, az ott élők fele 27 éven aluli, a gazdaság és a munkahelyek számának gyarapodása azonban messze nem tartja ezt az ütemet. Fotógalériánk Európa legfiatalabb országába visz el – úgy ezer kilométerre "Európától".