szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Falanszter blog a legutóbbi bejegyzésében Hashima szigetét mutatja be, amely a XX. században ontotta magából a szenet, és a legsűrűbben lakott terület volt a világon, azonban mára szellemvárossá alakult át.

A Hashima sziget körüli szánbánya története a XIX. századra nyúlik vissza, amikor is Thomas Glover és Ivaszaki Jataró vállalkozónak köszönhetően megkezdődhetett a szénbányászat a szigeten. A bánya különlegessége az volt, hogy a szén a tengerfenék alatt volt megtalálható. A folyamatosan növekvő termelésnek köszönhetően a XIX. század végére a vállalkozásnak (melynek neve Mitsubishi volt) duplájára kellett növelnie a sziget nagyságát, így a századfordulót követő években folyamatos fejlesztésbe kezdtek a tulajdonosok. Ennek köszönhetően nyerte el a sziget a mai formáját, és innen kapta a "Csatahajó-sziget" elnevezést, mivel a sziget végein két nagy gyárkémény volt, és a nyílt tengerről messziről úgy nézett ki a sziget, mint egy nagy csatahajó.

Bár Tokió a mai napig tagadja, illetve csorbítja annak jelentőségét, hogy a két világháború között a Felkelő Nap országa kb. 50 ezer külföldi kényszermunkást "alkalmazott" volna ipari üzemeiben és bányáiban, visszaemlékezők szerint 1939 és 1945 között több mint 5000 koreai és kínai rabszolga dolgozott csak a hashimai bányában. A háború végéig 1300 kínai és koreai vesztette életét a hullám- és betonfalakkal övezett munkatáborban, főként betegségek, alultápláltság és kimerültség miatt. A rabok ekkor kezdték el a szigetet "a Pokol kapujának", vagy "a Pokol lépcsőházának" nevezni.

A 70-es években a bánya jelentősége csökkeni kezdett a kőolaj térhódítása miatt, így a sziget lakosai folyamatosan elhagyták a szigetvárost. A sziget a mai napig megőrízte a 70-es évek hangulatát, de a szigetre való illegális belépést börtönbüntetéssel fenyegeti az állam. De többen meglátták az üzleti lehetőséget, és ennek köszönhetően a sziget egy része látogatható - olvasható a Falanszter blogon. Kíváncsi a sziget teljes történetére? Látogasson el a blogra!

hvg.hu Napi merítés

Három luxuspalotát kapott Kim Dzsong Un

Január 8-án tartja 28. születésnapját Észak-Korea leendő ura, Kim Dzsong Un, a sokat betegeskedő Kim Dzsong Il államelnök legkisebb fia, aki most három luxuspalotát kapott apjától.

hvg.hu Napi merítés

Kínai gyarmata is volt az Osztrák-Magyar Monarchiának

16 évig volt Bécs és Budapest gyarmata Tiencsin belvárosának 108 hektáros területe. Bár a koncessziós zóna gazdaságilag semmit sem lendített a Monarchia gazdaságán, tény: magyar állampolgár volt az itt élő első kínai köztársasági elnök - olvasható a Falanszter blogon.

hvg.hu Napi merítés

Milyen lett volna a pesti Szabadság tér 1930-ban?

A fővárosi Szabadság teret a magyar városépítészet egyik legegységesebb arculatú terének mondják – tévesen. A park déli térfalát ugyanis sem 1905-ben, sem 1938-ban, sem 1996-ban, sem a 2010-es Budapest Szíve program keretén belül nem tudták a tér félköríves záródású északi részéhez építészetileg hozzáigazítani. De hogyan nézett ki a Szabadság tér az 1930-as tervek alapján? A Falanszter blog ennek járt utána.

Nem csak HVG-címlapokat készít, könyveken, plakátokon is dolgozik, kiállításokat is tart Bódi Kati képzőművész

Nem csak HVG-címlapokat készít, könyveken, plakátokon is dolgozik, kiállításokat is tart Bódi Kati képzőművész

A csokoládégyártást is elérte a szigorú környezetvédelmi szabályozás

A csokoládégyártást is elérte a szigorú környezetvédelmi szabályozás

Így tud meghatározott alkalmazásokat jelszó mögé rejteni az iPhone-ján

Így tud meghatározott alkalmazásokat jelszó mögé rejteni az iPhone-ján

Az MI keresztapja szerint nő annak a veszélye, hogy a gépi értelem kiirtja az emberiséget

Az MI keresztapja szerint nő annak a veszélye, hogy a gépi értelem kiirtja az emberiséget