Ha össze is gyűjti az LMP a népszavazás kezdeményezéséhez szükséges kétszázezer hitelesített aláírást, a továbblépés kedvezőtlen esetben akár évekbe is telhet.
A január elsejével életbe lépett új alaptörvény szerint a népszavazáshoz szükséges aláírások összegyűjtése után az Országgyűlés dönt a népszavazás elindításáról, a döntés ellen viszont bárkinek joga van fellebbezni. Ebben az esetben az Alkotmánybíróság dönt a jogorvoslatról, a döntésnek viszont nincs időkorlátja, így az akár hónapokig, évekig is elhúzódhat - írja a Ténytár blog.
Könnyen lehet, hogy az idei népszavazást hosszú évekig nem fogja újabb kezdeményezés követni. A szavazás komoly politikai tétje, és a kezdeményezés ellehetetlenítésének egyszerűsége a Ténytár szerzője szerint hosszú időre értelmetleníti a népszavazás intézményét.
A teljes bejegyzés a Ténytár blogon olvasható.
A Kettős Mérce mai bejegyzése is a népszavazás-üggyel foglalkozik: A szerző arra keres választ, mihez kezdenek a szakszervezetek az aláírásgyűjtés hajrájában. A népszavazás kérdései elsősorban a kormány munkajogi politikáját torpedózzák, a kezdeményezéshez már csatlakoztak ugyan a legnagyobb szakszervezetek, de ez sem garancia arra, hogy sikerül elég embert az ügy mellé állítaniuk.
A Kettős Mércbe bejegyzése a linkre kattintva olvasható.