Nem tudni, hogy önszántából, vagy külső nyomásra mondta vissza Bahrein hercege, Salman bin Hamad al-Kalifa a londoni látogatását, mindenesetre emberi jogi szervezetek demonstrációkat helyeztek kilátásba, amikor megtudták, hogy Vilmos herceg és Kate Middleton esküvőjére autokrata államok képviselői is hivatalosak. Bahrein hercege például aktívan részt vett a közel-keleti demokratikus törekvések elfojtásához, amelynek Bahreinban 31 fő esett áldozatul az utóbbi hetekben, ugyanis a síita vallású többség a szunnita uralkodói réteg ellen próbál - eddig sikertelenül, fellépni.
Bahreini zavargások
MTI/EPA/Mazen Mahdi
A brit lapok azon spekulálnak, hogy végül maga a brit királyi család járhatott közbe, hogy Hamad al-Kalifa “ne érjen rá” április 29-én, aki hivatalos lemondó levelében “legnagyobb sajnálatát” fejezte ki, hogy nem tud részt venni az ünnepségen.
A szaúdi herceget, Mohamed Bin Nawafot és Zimbabwe főkonzulját, Gabriel Machingát azonban nem húzták ki a vendéglistáról. Szaúd-Arábiában a Human Rights Watch emberjogi szervezet jelentése szerint február óta 160 főt vettek őrizetbe, akik kritizálni merték a fennálló rezsimet. A brit aktivisták a Westminster apátság, és az ötcsillagos szállodák előtt kívánnak hangot adni nem tetszésüknek, a
diktatórikus elemek megjelenéséről a nagy napon.
Meghívottak között negyven uralkodói család képviselője szerepel, köztük az európai alktományos monarchiák fejei. Néhány "köztársasági" azonban, mint Barack Obama, Christian Wulff, vagy Nicolas Sarkozy, sőt Magyarország első embere,
Schmitt Pál sem nem kapott aranyszegélyes invitációt a londoni menyegzőre. A magyarázat pedig a következő: mivel nem a közvetlen trónörökös esküvőjéről van szó, ezért a protokoll szerint elegendő, ha a Brit Nemzetközösség, azaz a volt brit gyarmatbirodalom vezetőit hívják meg kötelezően, a többi politikus részvételéről Vilmos és Kate maga dönthetett.