szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden szájüregben találhatóak baktériumok, amelyek egy könnyen tapadó, láthatatlan réteget képeznek. Ez szuvasodáshoz és ínybetegségekhez vezethet, megkeményedve fokkővé alakulhat. Alapos fogmosással azonban könnyen eltávolítható, a baj pedig megelőzhető.

Fogfájást okozhat a külső inger miatti érzékenység, mint például csokoládé, vagy hideg üdítő, szuvasodás, valamint a fognyak kopása. Ha a fájdalmat meleg vagy nyomóhatás váltja ki, a gyulladás előrehaladott állapotban van. Minden esetben érdemes felkeresni a fogorvost.

© dripnet.hu
A fogszuvasodás megszüntetéséhez a fertőzött fogszövetet el kell távolítani. A fogorvosok ehhez általában fúrást alkalmaznak, amely egyet jelent az egészséges fogszövetek feláldozásával, gyakran a fogideg károsodásával. Az ózonfogászat ennél jóval gyengédebb megoldás jelenthet: az általános orvoslásban oly ismert ózon- illetve oxigén alapú erős oxidáló reagens segítségével a fogszuvasodást okozó baktériumok nagy biztonsággal, teljesen fájdalommentesen elpusztíthatóak – fúrás nélkül.

A következő kérdés: amalgám és UV-tömés? Az amalgám ezüst, vas és higany tartalmú, nagy szilárdságú, így igen tartós. Hátránya – amellett, hogy esztétikailag is kifogásolható – a higany káros mérgező hatása, valamint a másodlagos fogszuvasodás, amely a tömés zsugorodásának következménye. Az UV-tömés esztétikailag kifogásolhatatlan, a frontfogak kezelésének legnépszerűbb módszere. Azonban alkalmazása során a tömés és a fog közé szigetelőanyagnak kell kerülnie a fogelhalás megakadályozása érdekében. A rétegekben felvitt fényrekötő tömést UV-sugárral polimerizálja a fogorvos. Bár széli záródása pontos, az őrlőfogak esetében kevésbé tartós. Hátránya a fogelhalás, amely a fog besötétedésével, fájdalmas duzzanatával jár. Ilyenkor arany vagy kerámia-arany tömés ajánlott.

Ha a páciens egyenesen retteg a fogászati kezelésektől, lehetősége van a beavatkozásokat „átaludni”. Bár az altatást leginkább nagyobb szájsebészeti beavatkozások esetén ajánlott igénybe venni, az egyéb fogászati kezelések ebben az esetben gyorsabban végezhetők el. Az altatás természetesen kockázatokkal is jár, előtte laborvizsgálatok szükségesek (vérkép, EKG stb.), valamint aznap gépkocsit sem szabad vezetni.

A fogászati kezelésektől félő páciensek ellátása hipnózisban is történhet. A módosult tudatállapotban a kezelés ideje alatt a beteg mindenről tud, ami vele történik, figyelmét a fájdalom helyett azonban kellemes élmények felidézése köti le. A hipnózis nemcsak a beavatkozásoktól való félelem leküzdésére, hanem a fájdalom csillapítására is alkalmas. Különösen hasznos olyan esetekben, amikor a páciens allergiás a fájdalomcsillapító gyógyszerre.

Nem fog fájni
- Az alapos fogmosás eltávolítja a foglepedéket
- Napi két fogmosással már megelőzhető a foglepedék-képződés
- Válasszon közepes erősségű, ergonómikus kialakítású fogkefét
- Sajátítson el megfelelő mosási technikát
- Használjon fogselymet vagy fogtisztító pálcikákat
- A fluorid megerősíti a fogakat
- Az ésszerű táplálkozás mérsékli a fogakra jelentő veszélyeket
- Nassoljon kevesebbet
- A cukormentes rágógumi növeli a védelmet
- Menjen időben fogorvoshoz; járjon rendszeres szűrővizsgálatra
A lézer-használat korszerű és nagyszerű eszköz a modern gyógyászatban, így a fogászatban is: alkalmazásával megelőzhetőek a sebészeti beavatkozások, gyulladást és fájdalmat csökkent, gyorsítja a sebgyógyulást. A lézersugár az ínytasakok legmélyén és a gyökércsatorna belsejében is képes száz százalékosan elpusztítani a kórokozókat, eltünteti a gyulladt szövetet, stimulálja az ép csontsejteket. Csökkenti a gyógyulás idejét, hatékony eljárás az aphta kezelésében, fogfehérítésre is alkalmas.

Mindezek ellenére a fogfájás kezelésének leghatékonyabb módszere a megelőzés. Ehhez a legkiválóbb eljárás a barázdazárás, amely során a nagyörlő fogak felszínére fluorid tartalmú lakkréteg kerül. Ez a réteg a fogak felszínén található, nehezen vagy egyáltalán nem tisztítható, egészen apró barázdákat is kitölti. Hatására a rágófelszínen kialakuló szuvasodás lehetősége nagymértékben csökken. A megelőző eljárás érzéstelenítést, fúrást nem igényel, korántsem időigényes.

A szükséges és nélkülözhetetlen esztétikai beavatkozásokon túl egyre népszerűbb a mosoly díszítésére szolgáló fogékszer. Az apró nemesfém-forma vagy strasszkő általában a felső metszőfogakra vagy a szemfogra kerül fel. A közhiedelemmel ellentétben a fogékszer felhelyezéséhez nem kell megfúrni a fogzománcot, a fogászat más területein is használt ragasztóval kerül a helyére. Általában fél évig marad ott, ám ez nagyban függ a táplálkozási szokásoktól, valamint a harapási rendellenességektől. Bármikor könnyen eltávolítható. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Fogászok külföldi kuncsaftjai

Miután az osztrákok és németek évtizedek óta tömegesen járnak Magyarországra fogorvoshoz, Nyugat-Európa más régióiban is felfedezték, hogy itt olcsóbban juthatnak hasonló színvonalú szolgáltatáshoz.

MTI Plázs

Magyarország Európa fogászati központja

A Magyarországon külföldiek ellátására szakosodott fogászati rendelőkről közölt írást csütörtökön a Libération című napilap. Az apropót az Európai Bíróság közelmúltban meghozott döntése képezi, amelynek következményeként elképzelhető: néhány éven belül megvalósul a betegek "szabad áramlása" az Európai Unióban, azaz uniós állampolgárok bármely tagállamban igénybe vehetnek egészségügyi szolgáltatásokat a hazájukban fizetett biztosításért cserébe.

MTI Tech

Regenerálja a fogakat az ultrahang

Sportolás vagy baleset következtében letört fogak pótlására alkalmas a kanadai mérnökök által kifejlesztett ultrahangos berendezés.