szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meglepő eredményt hozott az osztrák statisztikai hivatal (Statistik Austria) felmérése: miközben az alpesi ország lakosainak a háromnegyede nagyon jól vagy jól érzi magát, szinte ugyanilyen arányban küszködnek valamiféle elhúzódó, krónikus betegséggel.

Az osztrák egészségügyi minisztérium megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás során 15 ezer embert kérdeztek meg. A szerdai lapokban ismertetett felmérés kimutatása szerint a 8,3 milliós ország lakosainak a háromnegyede általában véve egészségesnek mondja magát, a konkrét betegségfajtákra vonatkozó kérdésekre adott válaszokból azonban már egészen más derül ki: minden tíz nő közül hétnek van valamilyen komoly - esetleg több - egészségügyi problémája, míg a férfiaknál az arány hatvan százalékos. (A statisztikai hivatal vezetője az eltérést azzal magyarázta, hogy a nők jobban le vannak terhelve, naponta 10,5 órát töltenek munkával - másféllel többet, mint a férfiak.)
 
Az eredmények alapján a teljes lakosságra kivetített "kórkép" szerint 2,3 millióan küszködnek hát- vagy gerincfájdalmakkal, 1,3 millió embernek magas a vérnyomása, az allergiások száma is meghaladja az egymilliót. Ízületi bántalmak, migrén, visszatérő fejfájások ugyancsak egymillió osztrák életét keserítik meg. Depresszióban és pánikbetegségben hozzávetőleg félmillióan szenvednek, és csak valamivel kevesebb a cukorbetegek száma. A rákbetegek száma háromszázezerre tehető.
 
A nők 13, a férfiak 12 százaléka túlsúlyos (arányuk négy százalékkal emelkedett 1999 óta). Az okok: helytelen táplálkozás, kevés mozgás. A nők kevesebb mint egynegyede űz valamilyen sportot szabadidejében - heti három alkalommal -, a férfiaknak durván az egyharmada. A férfiak átlag tizenegy alkalommal fogyasztanak szeszes italt egy hónapban, a nők nyolcszor. Az előbbiek egynegyede, az utóbbiak fele egyaránt nem iszik alkoholt.
 
Minden erőfeszítés és felvilágosító kampány ellenére a dohányosok aránya a lakosságon belül szinte alig változott az utóbbi tíz évben. A dohányzók száma 1,6 millióra tehető: a férfiak 27,5, a nők 19,4 százaléka gyújt rá nap mint nap. Egyetlen területen tapasztalható kitapintható módosulás, de az meg rossz irányú: jelentősen megugrott azoknak a fiatal lányoknak a száma, akik rászoktak a cigarettára.
 
Andrea Kdolsky egészségügyi miniszter úgy értékelte a statisztikai adatokból kirajzolódó, látszólag sötét képet, hogy az érzékletesen jelzi a tipikusan civilizációs betegségek elszaporodásának az irányzatát. Ami viszont továbbra is kedvező, az az osztrákok irigylésre méltóan magas várható élettartama: a sok nyavalya ellenére a nők esetében ez jelenleg 82,7 év (3,7 évvel több 1991-hez viszonyítva), a férfiaknál pedig 77,1 (a növekedés 4,8 év).
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A krónikus fáradtság betegség

A krónikus fáradtság miatt szenvedő panaszos évtizedeken át hiába próbálta győzködni orvosát, a munkáltatóját, barátait, sőt még a családtagokat is, hogy a gondot okozó tüneteket nem csak képzeli, hanem valóban túl gyenge, erőtlen. A rosszindulatúak diplomás náthának, munkakerülő és lógós szindrómának hívták a tünet-együttest, amelyet most valóban betegségnek ismernek el.