szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A méhnyakrák esetében a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés segítségével elkerülhető a legsúlyosabb következmény, az élet elvesztése. Erre utalt az a pénteki "liliomhullás" is.

A közélet szereplői, egészségügyi szervezők és a sajtó képviselői a méhnyakrákban meghalt nőkre emlékezve liliomokat dobtak a Dunába - a tavalyinál 84-gyel kevesebbet. Az előző évben ugyanis - talán a felvilágosításnak is köszönhetően - 416-tal kevesebben vesztették életüket, mint a megelőző éves periódusban.
 
"Ha csak egyetlen életet sikerül megmenteni, akkor is óriási sikert könyvelhetnek el mindazok, akik megszervezik és népszerűsítik az egészségügyi szűrések fontosságát hangsúlyozó kampányokat", mondta Dobrev Klára, a Liliom program fővédnöke, amikor az egyéni mintaadás szerepéről is beszélt.
 
"A szakembereknek be kell látniuk, minden jó szándék és erőfeszítés kevés, szükség van a többi közéleti szereplő támogatására is, az orvosok, tanárok, kollégák, szomszédok, és persze a szülők modellértékű viselkedésére, hogy az egészséget minél többen tekintsék értéknek." A miniszterelnök felesége azt is kiemelte, hogy nincs még egy olyan ország, ahol együtt van négy fontos elem: három súlyos betegség (emlő-, méhnyak-, vastagbélrák) általános szűrése, az ingyenesség biztosítása, a személyre szóló értesítés, behívó küldése, továbbá az, hogy a mintavételre utazás költségét is megtéríti az egészségbiztosító.
 
Ennek ellenére, a szűrésen való részvétel igen alacsony, az eredmények elmaradnak az elvárhatótól. "Az ingyenesség nem elég, szükség van az önmagunkért való felelősségérzet megerősödésére. Nem mehet el az egyén helyett az OEP, az egészségügyi kormányzat a szűrésre, az egészségért, a sikerért mindenkinek magának is erőfeszítést kell tennie!", mondta a tájékoztatón Dobrev Klára.
 
A helyettes tisztifőorvos, Kovács Attila ismertetése szerint a 25-65 éves korcsoportba tartozó 2,4 millió nőből, 2004-ben csak 2,5 százalék ment el a szűrésre, a Lilly Hungária Kft. kezdeményezésére indított Liliom program hatására viszont már 8,56 százalékos lett az arány, a résztvevők fele életében először tett eleget ezen "kötelezettségnek".
 
A méhnyakrák-szűrés fontosságát hangsúlyozó Liliom-program harmadik fordulója szeptember 10.-én indul, és 2008. február 15-ig tart. A mostani nyertes számára skandináviai utazást szerveznek, hogy megtapasztalhassa, van olyan ország, ahol sikerült kiküszöbölni a méhnyakrákos halálozást. Mivel a tumor ezen formája 7-10 év alatt alakul ki, a rákmegelőző állapotban diagnosztizált betegség teljesen gyógyítható. Ez volt az üzenete a "liliomhullás" kampánynak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Méhnyakrák elleni oltás kellene a 9-14 éveseknek

A Nőgyógyászati Szakmai Kollégium azt javasolja, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 90 százalékban támogassa a méhnyakrák elleni védőoltást a 9-14 éves korosztálynál - tudatta a Szülészeti és Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság.

Salgó Andrea (hvg.hu) Plázs

Új védőoltás méhnyakrák ellen és a HPV-szűrés

Jó ideje kimutatták már, hogy a humán papillómavírus (HPV) okozza a méhnyakrákesetek 99,7 százalékát és felelős lehet egyéb rosszindulatú daganatok kialakulásáért is. Ennek ellenére még mindig nagy a tájékozatlanság a potenciális fertőzöttek körében. Igen kevesen vettek részt idáig HPV-szűrésen, sőt, vannak, akik nem is hallottak e fertőzés veszélyeiről. Vajon mi lehet a tájékozatlanság oka?

Hét nap

Oltás méhnyakrák ellen

Slágeroltásnak ígérkezik - legalábbis a tehetős országokban - az a méhnyakrák elleni vakcina, amely már a hazai...

MTI Plázs

Ingyen oltást kapnak a fiatal lányok méhnyakrák ellen

A budapesti V. kerületi önkormányzat - elsőként az országban - úgy döntött, hogy ingyen biztosítja a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillómavírus (HPV) elleni védőoltást, amelyet három alkalommal adnak be. Az oltássorozat egyébként kilencvenezer forintba kerül.