szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európában a családon belüli bántalmazás minden ötödik nő életének része. Magyarországon évente 80-90 ember hal meg a családon belüli erőszak következtében, közülük 50 nő.

Az ENSZ meghatározása szerint "a nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, amely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában". 
 
A világon minden 18. másodpercben szenved egy nő erőszak vagy bántalmazás miatt, Európában minden ötödik nőt rendszeresen ér erőszak a családján belül. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 16. és a 44. életéve között több nő hal meg, illetve szenved egészségkárosodást családon belüli erőszak következtében, mint ahányan együttesen közlekedési balesetek, rák és malária áldozataivá válnak.
 
Az ENSZ az év végén világméretű kampányt kíván indítani a járványszerű méretekben terjedő jelenség visszaszorítására, az Európa Tanács 2006 őszétől 2008 márciusáig tartó kampányban ösztönzi tagállamait, hogy valódi cselekvés, hatékony munka kezdődjék a nők elleni, családon belüli erőszakkal szemben.
 
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium az uniós kampányban 16,6 millió forint keretösszeget szán arra a kampányra, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy azok a lányok, asszonyok, akik lelki vagy fizikai erőszaknak vannak kitéve a családon belül, érezzék, kapnak a hatóságoktól és a civil szervezetektől segítséget. 2005-től Magyarországon - Európában egyedülálló módon - az áldozatok segítésére kormányzati finanszírozású 24 órás segélyvonal működik, diplomás szakemberek közreműködésével. 
 
Tavaly az Országgyűlés a büntetőeljárásról szóló törvény módosításának keretében megszavazta a távol tartás jogintézményének bevezetését. Elrendelése esetén az érintett köteles a bíróság által meghatározott lakást elhagyni, és attól, illetve a meghatározott személytől, annak lakó- és munkahelyétől, az általa látogatott nevelési, egészségügyi intézménytől távol maradni. A távol tartásra kizárólag folyamatban lévő büntetőeljárásban van lehetőség, ami kizárja a védelemből mindazokat, akik a folyamatos fenyegetettség miatt nem tudnak, nem mernek eljárást indítani. 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Förtelmes és járványos erőszak nők ellen

Förtelmes és járványszerű méretekben terjed a nők elleni erőszak, elsősorban a fegyveres konfliktusok sújtotta országokban, ezért az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) követeli, hogy ne maradjanak büntetlenül a nemi erőszak és a szexuális visszaélések más formáinak elkövetői.