szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kicsi a valószínűsége, hogy a kávéivás, a mobiltelefon vagy a mellimplantátum rákot okozna - állítja új, kockázatokat rangsoroló módszere eredményeinek alapján Bernard Stewart ausztrál rákspecialista.

A rákkockázat-értékelés ugyanakkor megerősíti, hogy a dohányzás, az alkohol és a sok napozás élen jár a rákhoz vezető kockázati tényezők között. Szükségtelennek minősíti azonban az aggodalmat a kávé és a mobiltelefon mellett a dezodorok, mellimplantátumok és a fluoridos ivóvíz kapcsán is.
 
Bernard Stewart, a University of New South Wales kutatója öt kategóriát állított fel a bizonyítottól a valószínűn és a bizonyítás alatt állón át az ismeretlenig, vagy valószínűtlenig. "Eszközünk segít annak megállapításában, hogy a kockázat magas, mondjuk a dohányzásnál, vagy kicsi az esély, mint a dezodorok vagy a mesterséges édesítőszerek használatánál" - közölte Stewart.
 
A legnagyobb kockázatot az aktív és az egykori dohányosoknál találta a kutató, bár az utóbbiaknál némileg kisebb a veszély. Alkoholfogyasztással együtt különösen magas a dohányzók rákveszélyeztetettsége. A hosszú távú mobiltelefon-használat kockázatának megítélésére még nem áll rendelkezésre elegendő adat - tette hozzá Stewart.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

RÁKKELTŐ SZÚNYOGIRTÁS

Bár az Egészségügyi Világszervezet az idén már nem ajánlja szúnyogirtásra a diklórfoszt tartalmazó vegyszereket...

MTI Plázs

A füstmentes dohányzás is rákkeltő

A bagórágás veszélyesebb a dohányzásnál is, mivel e szokás rabjai még több karcinogén anyagot juttatnak a szervezetükbe - mutatták ki amerikai kutatók.

MTI Plázs

Rákkeltő az éjszakai műszak?

Az éjszakai műszak rákkeltő - ezt a sokáig alaptalannak tartott, de egyre inkább igazolódni látszó megállapítást vizsgálja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC).

MTI Plázs

Magyarországon nincs rákkeltő színezék

Nincs rákkeltő színezék az országban: Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBIH) főigazgatója megerősítette, hogy Magyarországon se nem gyártanak, se nem importálnak olyan élelmiszert, amely tartalmazza a Vörös 2G jelű élelmiszer színezéket. Ennek rákkeltő hatását az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) vizsgálata nem zárta ki.

MTI Tech

Minden ötödik kozmetikum rákkeltő

Minden ötödik kozmetikai szerben rákkeltő nitrozamint talált a Bajor Egészségügyi Hivatal szúrópróbaszerűen elvégzett vizsgálatai során, és elsősorban a szempillafestékek és a szemceruzák érintettek nagy mértékben - jelentette a Der Spiegel című német hírmagazin online kiadásában.