szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legsúlyosabb eseteket kivéve szinte hatástalanok a depressziós tünetek kezelésére felírt, világszerte tízmilliók által szedett gyógyszerek, köztük a vezető globális gyártók által előállított legismertebb világmárkák - erre a következtetésre jutottak kedden ismertetett, azonnal rendkívüli feltűnést keltő tanulmányukban brit, amerikai és kanadai kutatók.

Az északkelet-angliai Hull egyeteme által vezetett felmérés minden hozzáférhető adatot feldolgozott, köztük - most első ízben - olyan klinikai teszteket is, amelyeket a gyártók végeztek el, de eredményüket nem publikálták.
 
A PLoS (Public Library of Science) Medicine című brit szakfolyóiratban közzétett összegzés szerint az enyhe vagy közepesen súlyos depresszióban szenvedők állapota javult ugyan a vizsgált szerek beszedése után, de ugyanígy javult azoké is, akiknek placebót, vagyis hatóanyag nélküli álgyógyszert adtak.
 
Irving Kirsch professzor, a kutatás vezetője szerint a placebót és a valós antidepresszánsokat szedők állapotjavulása közötti különbség "nem nagyon nagy". Kirsch szerint ebből nem kevesebb következik, mint az, hogy a depressziósok állapota gyógyszeres kezelés nélkül is javítható.
 
A szakértő szerint az eredmények ismeretében nem tűnik indokoltnak, hogy a depresszió legsúlyosabb formáiban szenvedőkön kívül bárkinek antidepresszánsokat írjanak fel. 

E következtetéseknek rendkívüli súlya van. A vizsgálatba bevont szerek között ugyanis vannak olyan világmárkák, amelyeknek forgalmazása évente milliárdos bevételeket hoz a gyártóknak. Csak Nagy-Britanniában évente 290 millió font - több mint 100 milliárd forint - értékben írnak fel antidepresszánsokat a betegeknek, és kimutatások szerint a lakosság 20 százaléka él át depressziós időszakokat.
 
A gyártók ugyanakkor máris kétségbe vonják a kutatás hitelességét. A legismertebb depresszióellenes szer előállítója, az Eli Lilly gyógyszeripari csoport közleményt adott ki, amely szerint "széleskörű tudományos és orvosi tapasztalatok igazolják" a készítmény hatékonyságát. A GlaxoSmithKline szerint a kedden ismertetett tanulmány szerzőinek következtetései "ellentmondásban állnak a tényleges klinikai alkalmazás során tapasztaltakkal".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Plázs

Az antidepresszáns: áldás vagy átok?

Tíz évvel ezelőtt ötféle antidepresszáns volt forgalomban, ma már száznál is több. Ezek a gyógyszerek egyesek szerint szorongásoldó és hangulatjavító hatásuk miatt nélkülözhetetlenek a súlyos pszichés zavarokkal küzdő emberek számára, mások viszont ellenzik, vagy legalábbis korlátok közé akarják szorítani használatukat.

Vélemény

Népbetegségünk: a mániás depresszió

Az egészségügyi reform kapcsán felmerült, tudják-e majd a hatóságok változatlan mértékben garantálni a mániás depresszióban szenvedők pszichiátriai kezelését, korszerű gyógyszerekkel való ellátását? A magyar lakosság 1 százaléka, azaz mintegy 100 ezer ember mániás depressziós, más szóval bipoláris zavarban szenved.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Depresszió: ki lehet szállni az ördögi körből?

Annak ellenére, hogy a depresszió az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegség, okairól igencsak keveset tudunk. Népbetegség. Ezzel együtt nem gyógyíthatlan, szakember segítségével megszabadulhatunk tőle, sőt megfelelő magatartással meg is előzhető a szenvedés.