szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországra is érkezett dioxinnal szennyezett, ír sertéshús Lengyelországból, az összesen 70 tonna áru jelentős többségét azonban továbbszállították Romániába - közölte Süth Miklós országos főállatorvos, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) illetékes szakállamtitkára.

Az élelmiszerbiztonságért felelős magyar hatóság a lengyel társszervezettől kapott tájékoztatás alapján már három tételt azonosított. Egy további tétel azonosítása most folyik. Az azonosított  árutételeket  Magyarországról Romániába szállították tovább.
   
A szennyezett áru útja "kacifántos" volt az országos főállatorvos szerint, mivel volt olyan tétel, amelyet Írországból Angliába, majd Lengyelországba, onnan Magyarországra és innen Romániába szállítottak. 
   
Süth Miklós jelezte: Magyarországról Romániába az azonosított három tételt, majdnem egyenlő mennyiségben szeptember  utolsó dekádja és november második dekádja között szállították. A szakemberek most egy 6,5 tonnás tétel azonosítását végzik, azt keresik, hogy az érdi raktárból hova szállították. 
   
Az ír hatóságok közlése szerint tíz sertéstelepen találtak olyan takarmányt, amely a megengedettnél százszor több dioxint tartalmaz. Ezért vettették le a polcokról otthon az összes sertéshúst, illetve húskészítményt, amely szeptembert követően került oda, és értesítették a dioxinos sertéshúsról az unió többi országát is, elővigyázatosságra intve őket.

Szarvasmarháknál is találtak dioxint

A sertések után dioxin nyomaira bukkantak írországi szarvasmarha csordákban is, az ír mezőgazdasági miniszter keddi bejelentése szerint azonban az ilyen marhahús fogyasztása minimális veszélyt jelent az egészségre.

A mezőgazdasági miniszter tájékoztatása szerint az eddig megvizsgált 11 marhacsordából háromban találtak a megengedettnél nagyobb mennyiségű dioxint az állatokban, további 34 telep vizsgálati anyagának a feldolgozása még folyamatban van. Ezekről a telepekről egyelőre nem kerülhet forgalomba marhahús, általában az ír marhahúsnak a belföldi, illetve külföldi forgalomból való visszahívását viszont nem tartja szükségesnek a mezőgazdasági miniszter, mivel a dioxin-tartalom technikailag ugyan valóban több a megengedettnél, de az egészségre nem ártalmas, csak hosszan tartó fogyasztás esetén.
   
Az ír élelmiszerbiztonsági hivatal szerint a dioxinnal való szennyezettség mértéke és kiterjedése messze elmarad a sertéshúsétól. A sertéshúsban a megengedett szennyező anyag 80-200-szorosát találták, míg a marhahúsban 2-3-szorosát. 
   
A ír kormány szombaton rendelte el a belföldi készítésű sertéshústermékek visszahívását dioxinszennyeződés miatt. A visszahívás jelentős károkat okoz a sertéstenyésztőknek, de még nagyobb lehet a marhatelepek kára, miután a marhahús Írország legfőbb exportcikke, évi másfél milliárd dolláros kivitele háromszorosa a sertéshúsexportnak.
   
Az Európai Bizottság korábbi közlése szerint 21 országba került dioxinnal szennyezett ír sertéshús, az unión kívül egyebek között Japánba, Oroszországba, Kínába, illetve az Egyesült Államokba is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A magyar sertéshúsban nincs dioxin-szennyeződés

A magyar sertésből előállított élelmiszereket a szakértők jelenlegi tudomása szerint nem érinti az Írországban kipattant dioxin-szennyezési probléma. Nem zárható ki azonban, hogy közvetetten a magyar vállalatok is vásároltak a kockázatos írországi termékből.

MTI Itthon

Nem találtak dioxint a beérkezett mintákban

A magyar élelmiszerellenőrző hatósághoz összesen 88 laboratóriumi minta érkezett, ezekben eddig sem dioxint, sem pentaklórfenolt nem találtak az ellenőrök - mondta Süth Miklós országos főállatorvos kedden Budapesten a kormányszóvivői tájékoztatón.