szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nők egész agyukkal érzékelik a szépséget, míg a férfiak a jobb féltekével - állítják amerikai és spanyol kutatók.

A vizsgálatban 20 önkéntes - 10 férfi és 10 nő vett részt, akiknek tájképeket és városi jeleneteket ábrázoló festményeket és fényképeket mutattak. A résztvevőknek értékelniük kellett a látottakat, szép vagy nem szép kategóriába sorolva őket. A tudósok eközben mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) nézték, hogy mely agyterületek és mikor aktivizálódnak.
   
Az első 300 milliszekundumban nem volt semmiféle különbség a női- és férfiagy aktivitása között. 300 és 700 milliszekundum között viszont nagyobb agyi aktivitást váltottak ki a szépnek minősített fényképek és festmények. Mindkét nemnél elsősorban az agy fali lebenye (lobus parietalis) aktivizálódott, amely mindenekelőtt a látásért, a térbeli tájékozódásért, valamint az információ feldolgozásáért felel. Ám míg a férfiak esetében a jobboldali fali lebeny aktivizálódott, a nőknél mindkét lobus parietalis működésbe lépett.
   
"Közismert, hogy van különbség a nők és férfiak agyműködése között, Miért ne nyilvánulna ez meg a szépség érzékelésében is" - vélekedett Camillo J. Cela-Conde, a spanyol Baleár-szigetek Egyetemének kutatója.
   
A tudós szerint a szépség érzékelésében megmutatkozó eltérés azzal magyarázható, hogy a nők a látottakat a nyelvhez, a beszédhez is kötik, míg a férfiak esetében a hangsúly a tárgyak térbeli elhelyezkedésén van. Ennek ellenére ez nem magyarázza meg, hogy miért és hogyan alakult ki az emberek fogékonysága a szépre.
   
"Az általunk felfedezett különbségek összefügghetnek a különböző társadalmi szereppel, amelyet a nők és a férfiak az emberi evolúció során töltöttek be" -  emelte ki Camillo J. Cela-Conde. A kutatók ugyanakkor nem találtak különbséget a nemek között, ami a szép megítélését illeti.
   
"Bárki szépnek találhat egy olyan tájat, épületet, vagy festményt, amelyet mások visszataszítónak tartanak. Ám a nemnek nincs semmi köze ezekhez a különbségekhez. Feltehetően a kor, iskolázottság, vagy egyéb tényezők játszanak közre ízlésünk kialakulásában" - magyarázta Camillo J. Cela-Conde, hozzátéve: az emberi természet igen bonyolult, s nehéz tanulmányozni, ám köszönhetően a legkorszerűbb képalkotó eljárásoknak lépésről lépésre egyre többet tudnak meg róla.
   
A vizsgálatról szóló tanulmány az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a PNAS (Proceedings of the NAtional Academy of Science) keddi elektronikus kiadásában látott napvilágot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Társkeresés: csak a szépség számít?

A szerelemben is a velünk egyenrangú partnereket keressük. Egy nemrég végzett kutatás szerint a szép nők általában jóképű férfiakat választanak társnak, de a kevésbé előnyös külsejű emberek is keresik egymás társaságát.

MTI Plázs

Hogyan kontrollálja agyunk az evést?

Amerikai kutatók hat új génváltozatot azonosítottak, amelyek kapcsolatba hozhatók az elhízással, és rámutathatnak arra, milyen folyamatokkal kontrollálja agyunk és idegrendszerünk az evést, valamint az anyagcserét.