szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törött sípcsontú embereken próbáltak ki ultrahanggal működő készüléket német kutatók, akik szerint az eljárás felgyorsította és eredményesebbé tette a csontok gyógyulását.

A vizsgálatba bevont száz páciens egyik felét valóban ultrahanggal kezelték, másik felét "placebo" hullámokkal. A résztvevők törött sípcsontja (tibia) legalább négy hónapja nem forrt már össze, amikor a 16 hétig tartó kezelés megkezdődött.

A kutatást lefolytató német kutatócsoport megállapítása szerint az ultrahanggal kezelt 14-től 70 éves pácienseknél a terápia végére 34 százalékkal nagyobb volt a csontsűrűség a sérülés helyén, mint a kontrollcsoportnál. A csonttörés gyógyulásának meggyorsítását a csontépítésben szerepet játszó sejtek, az oszteoblasztok aktivitásának serkentésével éri el a készülék által kibocsátott pulzáló ultrahang. Az angol elnevezés alapján LIPUS (alacsony intenzitású pulzáló ultrahang) néven ismert eljárást a terápia során húsz percig alkalmazták a törött csont felett.

A sípcsonttörésnek a próbába bevont pácienseknél tapasztalt késleltetett gyógyulása az összes eset 4,4 százalékánál fordul elő. Az állapot jelenlegi kezelése hosszadalmas és költséges, a páciens életminősége pedig jelentősen romlik a mozgáskorlátozottság miatt.

A teszt eredményeit a MBC Musculoskeletal Disorders című szakfolyóiratban pénteken megjelent közlemény alapján a The Telegraph brit lap ismertette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!