szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Reményt adhat a látásukat elvesztő betegeknek az az apró szerkezet, mely a szembe ültetve visszaadhatja fényérzékelésüket. Ma már világszerte foglalkoznak az implantátummal kapcsolatos kutatással. Ebben az évben Magyarországon is megtörténik az első beültetés.

Renitinis pigmentosa – így hívják azt az örökletes szembetegséget, aminek jellemző tünete már fiatal korban megjelenhet: szürkületkor rosszabbul lát, nehezebben tájékozódik a kórban szenvedő. Hullámzó lefolyású, de folyamatosan romló betegségről van szó, ami – a legrosszabb esetben – teljes vaksággal járhat. Ennek oka az, hogy a szem ideghártyájának fényérzékelő rétege elpusztul. Ezt a réteget ma már helyettesíteni lehet egy apró, 3x3 mm-es chippel, ami a szem ideghártyájának sejtjei közé helyeznek el. A módszer újdonsága, hogy a chip kapcsolatba lép a látóideghártya megmaradt sejtjeivel, s azokat ingerelve, a sejtek képesek lesznek az agynak információt küldeni. A laikus ember számára kicsit futurisztikus, de valóban működő, s egyre több helyen alkalmazott eljárásról Kusnyerik Ákos szemésszel, a program koordinátorával beszélgettünk. Az interjút elolvashatja a HVG Online egészségportálján, kattintson!

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Új módszerrel láthatják a vakok az ismeretlent

Egy új tel-avivi módszer segítségével a vakok és látássérültek bejárhatják úticéljukat azelőtt, hogy odaérnének - a Medical News Story értesülései szerint a rendszer kipróbált és működik.