szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német egészségügyi hatóságok annak megerősítésére várnak, hogy valóban csírák okozhatták a már huszonkét halálos áldozattal járó hasmenéses járványt. A csírák - idézi a BBC - nem először okoznak járványt. A hírbe hozott biofarm vezetője állítja, nem trágyázzák a növényeket.

Feltehetően egy észak-németországi, Uelzenben üzemelő biofarmon keltették ki azokat a csírákat, amelyek a gyanú szerint a németországi hasmenéses járványt terjesztik. A BBC News felidézi, hogy a bab-, lucerna- és lencsecsíra nem először okoz fertőzést.

Tavaly szeptemberben Nagy-Britanniában 83 ember kapott szalmonellafertőzést a babcsírától. Egy rutinellenőrzés során derült ki, hogy a csírák fertőzöttek. Ekkor a hatóságok azt javasolták a fogyasztóknak, hogy nyersen ne, csak megfőzve fogyasszák a csírákat. Előtte, 1997-ben pedig az E.coli baktériummal fertőzött csírák okoztak hasmenést az Egyesült Államokban. A brit élelmiszer egészségügyi hivatal azt tanácsolja, hogy a csírákat megmosva és teljesen megfőzve fogyasszák, és csakis a szavatossági időn belül.

AP

A babcsírákat párás csíráztató dobokban keltetik, 38 fokos hőmérsékleten, amely a baktérium terjedéséhez ideális. Az azonban továbbra sem világos, hogy hogyan kerül a csíráztatóba a coli baktérium, amely szokásosan az állatok belében él, és járványt akkor okoz, amikor az állati ürülékkel trágyáznak növényeket, vagy a trágya megfertőzi az ivóvizet.

A biofarm vezetője, Klaus Verbeck azonban - idézi a BBC - azt állítja, hogy a csíráztatáshoz csak vizet és a magokat használják, és nem trágyázzák, sőt a farm más pontján sem használnak egyáltalán állati trágyát. Még ha a tesztek eredménye alapján be is bizonyosodik, hogy a farmon kezdődött a járvány, még akkor sem biztos, hogy az lehet a hasmenésjárvány végső forrása.

Stephen Smith, a dublini Trinity College klinikai mikrobiológusa szerint a coli baktériumok nagyon szorosan rá tudnak tapadni a csírák termesztésénél használt magok felszínére, ráadásul inaktívan hónapokig életben maradhatnak, csírázáskor pedig akár százezerszeresére is megnőhet a mennyiségük. Ettől függetlenül, és a szakértő szerint ez lehet a német járvány kulcsa is, nemcsak kívül, hanem a csírákon belül is megtalálhatóak a baktériumok, ezért itt hatástalan lehet, ha alaposan megmossák őket. Szerinte a legfontosabb az, hogy kiderüljön, honnan szerezték be a magokat és visszahívják ezeket a készleteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!