A kislány a családjában halmozottan előforduló ismeretlen betegséget örökölt, korábban szemműtéteket végeztek el rajta és hallókészülékkel él - írja közleményében a Semmelweis Egyetem. Romló vesefunkciói miatt egy évvel ezelőtt megkezdték a várólista kivizsgálást, tavaly júniusban pedig megkezdték a művese-kezelést.
Magyarország január 1-jén csatlakozott az Eurotransplanthoz, amely lehetővé tette, hogy a kislány közös várólistára kerüljön. "Életkorának megfelelő donorból kaptunk vesét az Eurotransplanton keresztül. A műtét zavartalan volt a méretek miatti technikai nehézségeket leszámítva. Vizeletelválasztása azonnal megindult, kreatininje normalizálódott a kezdeti 305-ről 49 umol/l-re csökkent. A kislány, feltehetően, a következő héten elhagyhatja a klinikát" - közölte az egyetem.
Az Eurotransplanthoz való csatlakozás után egyébként április 21-én kapott először kapott külföldről felnőtt donorszívet egy magyar beteg: a súlyos szívelégtelenségben szenvedő, 46 éves nőt szintén a Semmelweis Egyetem Városmajor Klinikáján műtötték meg.
A fiatalasszony 11 nappal a műtét előtt került fel a magyarországi szívtranszplantációs várólistára, majd hat nappal később az Eurotransplant sürgősségi listájára is. Utóbbi egy szakértők által szigorúan ellenőrzött lista, a legsúlyosabb, közvetlen életveszélyben lévő, szívátültetésre váró betegek kerülhetnek ide.
A következő naptól több szerv jelentés érkezett az Eurotransplant országaiból, melyek különböző okból nem voltak alkalmasak beültetésre, mígnem április 21-én egy minden vonatkozásban alkalmas donor szervet ajánlottak fel. A szervkivételi csapatot repülőgéppel szállították a donort ápoló kórházhoz legközelebbre eső repülőtérre, ahonnan az illetékes nemzeti donorszervezet gépkocsijával jutottak el, a repülőtértől 80 kilométerre lévő kórházba.
Merkely Béla, a Városmajori Klinika igazgatója azt mondta, a szív kiemelésére pár perccel hajnali öt óra előtt került sor. Innen indult a versenyfutás az idővel – a szív „csomagolása”, öltözködés, rohanás a repülőtérre, majd indulás a különrepülőgéppel haza.
Egy órával később már a magyar Szervkoordinációs Iroda gépkocsija szállította a szívet és a szervkivételt végző teamet a Liszt Ferenc repülőtérről a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikájára. A szívbeültető sebészcsoport tagjai itt már készen álltak a beteg szív kiemelésére és az új szív beültetésére.
220 perccel a donor szív – külföldön történt – megállítása után, a szív újra dobogni kezdett Budapesten, a Városmajori Klinika műtőjében, egy magyar beteg mellkasában – emlékezett vissza a történtekre Merkely Béla. Két héttel a műtét után az újszíves beteg minden vonatkozásban kielégítő állapotban van és várja a klinikáról történő elbocsájtását.
Áprilisban egyébként öt sikeres szívátültetésre került sor a Városmajori Klinikai Tömbben. Az 1992. január 3-án elvégzett első sikeres magyarországi szívtranszplantáció óta, 200 beteg kapott új szívet a klinika falai között. Idén ez idáig kilencen.