szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeres katéteres agyiérrög-eltávolító beavatkozást végeztek két akut stroke-os, azaz szélütéses betegen Kaposváron a Kaposi Mór Oktató Kórházban. Az országban - az Országos Idegtudományi Intézet után - másodikként a kaposvári kórházban nemrég alkalmazott eljárásról kedden sajtótájékoztatón számoltak be.

Moizs Mariann, a kórház főigazgatója hangsúlyozta, hogy újabb szakmai mérföldkőhöz érkeztek. Ez olyan nagy előrelépés, amely méltó a kórház eddigi sokéves, nagyon tudatos szakmai fejlesztéséhez, és alapot ad a hasonló fejlesztésekhez. Nagyon hosszú előkészítő munka előzte meg a kezeléseket, több mint fél évig tartott, amíg a szakmai, dologi alapokat megteremtették - mondta. 

Hangsúlyozta, ha nincs megfelelő orvos és asszisztencia, akkor az ilyen beavatkozást nem lehet elvégezni. Emlékeztetett arra, hogy nyaki és agyi erek kezelése máshol is zajlik, de a kaposvári kórházban kimondottan a koponyán belüli agyérkezelésekkel foglalkoznak.

A beavatkozás kizárólag akut stroke esetén végezhető el, olyan centrumokban, amelyekben ehhez a  diagnosztikához és a beavatkozáshoz szükséges eszközök, valamint a sürgősségi, neurológusi, radiológiai és intervenciós-neuroradiológiai, aneszteziológiai személyi szakmai feltételek rendelkezésre állnak - magyarázta.

Nagy Ferenc, az ideggyógyászat vezetője szerint a beavatkozást egyszer megcsinálni már önmagában bravúr, de a kaposvári kórházban már minden akut stroke-os beteg megkaphatja ezt a kezelést. 

Az eddigi két, rendkívül jó eredménnyel zárult beavatkozásról szólva elmondta, olyan betegeken végezték el, akiknek az életesélyei rendkívül kicsit voltak. A beavatkozást egy 38 éves nőn és egy 54 éves férfin végezték el. Mindkettőjüknél a hátsó agyi verőér záródott el. A vérrögöt sikeresen eltávolították, és egyikük hamarosan már hazamehet, a másik pedig néhány hét múlva hagyhatja el a kórházat. 

Vajda Zsolt főorvos Stuttgartban, a módszert 2008-ban kidolgozó professzortól sajátította el a speciális eljárást, és négy év ott végzett munka után ment a kaposvári kórházba. Ő mutatta be vetített képes előadáson az agyi érrög katéteres eltávolítását, a gyors felismerésre és az időben elvégzett beavatkozás fontosságára felhívva a figyelmet. Mindennek azért van nagy jelentősége, mert azokban az esetekben lehetséges a vérrög katéteres eltávolítása, amelyekben az idegrendszeri tünetek kialakulása után rövid idővel azonosítható az érelzáródás pontos helye - emelte ki.

Az eljárás műtéti beavatkozásnak számít, amelyben - mint a dugót a palackból - egy eszközzel az elzáródott agyi érből a vérrögöt kihúzzák. Az időben végzett sikeres beavatkozás esetén a véráramlás újraindul, és a maradandó agykárosodás kivédhető - magyarázta a szakember. A szélütés az agyban olyan hirtelen bekövetkező véráramlási zavar, amelynek következtében az agy állományának pusztulása perceken belül megindul, az érelzáródás pedig szinte azonnal idegrendszeri tüneteket okoz - ismertette Vajda Zsolt. 

Szédülés, félrehúzódó száj, gyengeség a kezekben, a lábakban és beszédzavar - sorolta a stroke jeleit a főorvos, hangsúlyozva: ilyenkor azonnal mentőt kell hívni. Hat-nyolc órán belül esély van a sikeres katéteres beavatkozásra, amellyel több mint ötszörösére, 55 százalékra nő a szélütésen átesettek felépülési esélye.

A kórház által közölt statisztikai adatok szerint Magyarországon évente 50 ezren kapnak stroke-ot, és 20 ezren halnak meg miatta. Kaposváron évente 400-600 stroke-os betegek kezelnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!