szerző:
TL
Tetszett a cikk?

A Fekete-tenger partján fekvő üdülőhely Oroszország legdélibb, de a világ legészakibb szubtrópusi városa, az oroszok nyári fővárosa. Sztálinnak, Brezsnyevnek is a kedvenc üdülőhelye volt.

Csodás klíma, tiszta tenger, friss levegő, pálmafák – ezt nyújtja Szocsi. Nem csoda hát, hogy régóta az üdülni vágyók úti célja. A huszadik század elején itt épült az ország első szanatóriuma, melynek köszönhetően gyakran az egész üdülőhelyet kaukázusi Riviéraként emlegetik. Ma már számtalan wellnesshotel és gyógyintézmény várja a látogatókat. Fürödni áprilistól októberig lehet a tengerben, de még novemberben is húszfokos a víz. A nyári szezont minden évben május végén, június elején nagy ünnepséggel nyitják meg. A tengerparton száz strand tartozik a szállodákhoz, harminc pedig mindenki számára nyitott.

AFP / Mihail Mokrushin

A gyógyforrások és iszapfürdők teszik Szocsit tökéletes gyógyüdülővé. A több mint ötven gyógyforrásból néhány iható is, amelyeket palackozva meg lehet vásárolni. Nem véletlen, hogy Sztálinnak dácsája (nyaralója) volt itt, Brezsnyev pedig utolsó hivatali éveiben minden állami látogatás előtt az itteni vízzel hozta magát formába.

AFP / Nikolskyi Aleksey

Szocsi a maga száznegyvennyolc kilométer hosszú tengerpartjával Európa leghosszabb városa. Évente három-négy millió turista érkezik ide. Nyáron sok politikus és üzletember költözik át Moszkvából a Fekete tenger partjára, mert itt a nyaralást és a munkát tökéletesen össze lehet egyeztetni. Ezért nevezik Szocsit Oroszország nyári fővárosának. Októbertől áprilisig a sportolók használják ki az enyhe klímát edzésre és rehabilitációra.

AFP / Michael Mordasov

Szocsi a fesztiválok városa is. Júniusban a mozirajongók, júliusban az orgonamuzsika szerelmesei érkeznek a városba, augusztusban és szeptemberben két nemzetközi jazzfesztivál várja az érdeklődőket. Októberben rendezik a nagyszabású „Bársonyos szezon” című divatfesztivált. Az elnevezés az orosz nyelvben a délen töltött kellemes, nyugodt őszi hónapokra utal.

Szadsa
A város neve az orosz ’szadsa’ szóból eredeztethető. A szadsa egy már nem létező népcsoport neve, amely valaha ezen a helyen élt.
Állítólag Szocsi az a város, amelynek elsőként hangzott el a neve a világűrben.

Szocsiban érdemes meglátogatni Oroszország legnagyobb ócenáriumát, a delfináriumot és az öt aquapark valamelyikét.

Nem messze a várostól, ötszázharmincnyolc méter magasan fekszik Krasznaja Poljana, az ország legnagyobb kiterjedésű hegyvidéki üdülőhelye. A síszezon októbertől májusig tart.

Túl sok látnivaló nincs a városban, de a természet csodálatos. A közeli Ahun-hegy harminc méteres kilátójáról a Kaukázus és a tengerpart tárul a látogatók elé. A Szocsitól nem messze a Nyugat-Kaukázus az UNESCO világörökségéhez tartozik.

Szocsi lakói attól tartanak, hogy az olimpia miatt városuk éppen azt a karakterét veszíti el, amiért mindenki szerette. Korábban tilos volt a dohányzás és az alkoholfogyasztás, mert aki idejött, az nyugalomra vágyott, sétálni akart és nagyokat aludni. Időközben egyre több éjszakai bár nyílt, egyre több ember utazik ide, hogy szórakozzon.

AFP / Dario Thuburn

Régebben nem voltak öt emeletnél magasabb házak, legtöbbjüket a város virágkorában emelték. Most mindenhol magas házakat látni, egyelőre eladhatatlan lakásokkal. A jellegzetes kis piacok eltűntek, helyettük bevásárlóközpont épült.

Az olimpia idejére a háromszázötvenezres város száz-, kétszázezer vendéget kell, hogy fogadjon. Addig a város lakói és az üdülők összehúzzák magukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!