szerző:
Balkányi Nóra
Tetszett a cikk?

A karácsony előtti hiszti annak minden bájával ideális terepe a zsebtolvajoknak, a parkoló autókra rámozduló bűnözőknek. Hogyan érdemes elkerülni, hogy rövid úton megszabadítsanak az értékeinktől, ajándékokra szánt spórolt vagy hitelezett pénzünktől? Keddi sajtótájékoztatóján lényegében atyai tanácsokat adott a rendőrség karácsonyi bűnmegelőzés ügyben – és mi is így teszünk.

A téli napfordulóra időzített fényünnepek praktikusak. A forralt borral és világításokkal felnyomott karácsonyi hangulat elvileg arra van, hogy összejöjjünk a melegben és nyugizzunk. Jellemzően viszont bestresszelt télapót játszunk. Az estére fokozottan bepuncsozott, kolbászmámoros vásározást, a tülekedést, a rohangálást, a sötétet, a turistákat, az átutazókat, az egyedül mozgó időseket, a piacokat és a plázákban karokon cipelt kabátokat élik meg leginkább új lehetőségként ebben az időszakban a tolvajok. 

Összefoglalva a legfontosabb rendőrségi tanácsokat

  • ha kocsival vásárolunk, lehetőleg őrzött vagy zárt parkolóban álljunk meg, és már otthon rakjunk át mindent az utastérből a csomagtartóba
  • vásáron vagy plázában folyamatosan figyeljünk a tárcára, a kulcsokra, a telefonra – például a belső zsebekbe pakoljunk, és ne a karunkon cipelt kabátba
  • nem csak kellemes karácsonyi hangulatunk, de értékeink megőrzése szempontjából is hasznos, ha kerüljük a tömeget – főleg hétvégén és utazáskor
  • ha online vásárolunk, és nincs külön netes számlánk, csekkoljuk le a véleményeket az oldalról, gyanakodjunk a félrefordításokra, és ha lehet, a saját netbankfelületünket használjuk
  • számítsunk a fokozott ellenőrzésre, ha vezetünk – a karácsonyi és szilveszteri időszakban többet isznak az emberek, a rendőrség pedig többször ellenőriz (petárdákat is keresve)

November 25-től január 1-ig tart a kiemelt figyelem a rendőrség és a polgárőrség részéről, együttműködve más társadalmi és civil szervezetekkel, a közterület-felügyelettel és a társ-rendvédelmi szervek dolgozóival. Legtöbbször zseblopás, autófeltörés és fenyőfalopás fordul elő. Az autópályákon és autóutakon trükközhetnek is, sokszor például rendőrnek adják ki magukat az elkövetők. Az elmúlt évekből biztatóak viszont az adatok a halálos baleseteket tekintve: több napig nem fordult elő ilyesmi a karácsonyi időszakban.

Tehetsz róla 

Az a megnyugtató hírünk, hogy mindemellett az adventi időszakban nem nő meg a szabálysértések és bűncselekmények száma a többi hónaphoz képest. De figyeljünk nagyon, legyünk türelmesek és toleránsak – mondták el lényegében az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) képviselői sajtótájékoztatójukon. „A számok havonta tulajdonképpen állandóak. Ahogyan a nyári szezonban jellemzően a turistákkal teli helyekre kell fokozottan figyelni, ilyenkor az adventi vásárokon, a piacokon, a bevásárlóközpontokban és zsúfolt tömegközlekedési eszközökön fordul elő a legtöbb lopás” – válaszolt kérdésünkre Németh Ágnes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője.

A rendőrség fokozottan felügyeli ezeket a helyszíneket (a kapitányságok járőrei hétvégén például az adventi vásárokat), de hogy mit jelent pontosan ez a kiemelt figyelem, például többen, hosszabban dolgoznak-e a munkatársak, arról nem adhat ki információt az ORFK. Szintén kiemelten figyelnek még a benzinkutakra, bankokra, pályaudvarokra, nagy tömegeket vonzó helyszínekre.

„Sokszor emberi hiba a rablások oka. Nem zárjuk be az ajtót, otthagyjuk a GPS-t a szélvédőn. A kocsiban elöl hagyott kabátról gondolhatjuk azt, hogy nem értékes, de valakinek pár ezer forintot jelenthet a piacon. Kevesen tudnak az elkövető fejével gondolkodni, pedig kellene” – hívta fel a figyelmet Németh Ágnes. „Sokan a kezükben fogják bankkártyástul a pénztárcájukat, ami így kis mozdulattal is elemelhető.” Mások jellemzően a földön húzott kosaruk vagy a hátukon átemelt táskájuk tetejére pakolják az értékeiket, például a kulcsokat.

Karácsonyi vásár a Bazilika előtt
Szemerey Bence

Őrzünk és védünk

Az autó nélkül közlekedőknek a zárható pakolótér télen különösen hasznos. Ahogy belépünk a bevásárlóközpontokba, azonnal megszabadulnánk a felesleges rétegektől. És megtudunk. Két éve 196 ellenőrzés alatt 21 bevásárlóközpontot néztek végig egy felmérésen, ahol a legjobb bevásárlóközpontok közé került például az Allee, az Aréna, az Árkád, a Mammut, MOM Park és a WestEnd. Ezekben a plázákban mind működik csomagmegőrző. Németh Ágnes azt mondta, a plázákban is több biztonsági őr dolgozik az adventi időszakban. „A karokon vitt táskákkal és kabátokkal az emberek jellemzően úgy járkálnak egyik üzletről a másikra, mint egy karácsonyfa. Pedig ezeken a helyeken biztonságosan lepakolhatunk csomagmegőrzőkbe, ruhatárakba.”

Az Allee-ban kétezer forintba kerül a letéti díj, amiért cserébe egy kulcsot és egy közepes rekeszt kapunk földszinten a főbejárattal szemben. Mindezt az infópultnál lehet intézni, de ha a kabátot tennénk le, azt az ingyenes ruhatárban is megtehetjük a másodikon. A 0-24 órában őrzött biciklitárolóval is felszerelt Arénában az első emeleten van ingyenes, szintén a nyitva tartás alatt használható ruhatár. Az önkiszolgáló csomagmegőrző szintén az elsőn van, és itt egy ezrest kell lerakni a használatért.

A Mammutban nemrég indították be az ingyenes ruhatárat, a kettesben a harmadikon. Számzáras értékmegőrző az egyesben a magasföldszinten, a kettesben az elsőn van – a rekeszekbe lehet pakolni a nyitvatartási időn túl is, de éjszaka három-négy körül már ürítik őket és fizetni kell, hogy visszakapjuk a csomagunkat. A MOM-ban százforintosra vagy a Nyugatot üdvözölve egyeurós érmére van szükség. A nyitvatartási időben használható bokszok a földszinten vannak, a mosdók mellett. A WestEndben az aluljárószinten, a mosdók mellett novembertől márciusig mindennap 11-től 21 óráig (áprilistól októberig 12-től 20 óráig) működnek a csomagmegőrzők és a ruhatár. Itt száz forintért egy napra egy cuccot tudunk letenni.

Hív a vasút, vár a MÁV

Ha utazó vásárlók vagyunk bőrönddel vagy hátizsákkal, néhány jófej kávézó vagy kocsma is befogadhatja a csomagunkat. Ha a bizalom ennél azért kisebb, érdemes körülnézni a vonatállomásokon. „A csomagmegőrzők jól működnek, ezeknek a használatát javasoljuk” – mondta Németh Ágnes. „Én külföldön is le szoktam tenni itt csomagot, biztonságosak.”

2010 nyara óta a legforgalmasabb helyeken működnek fizetős csomagmegőrző automaták a vasútállomásokon. Budapesten, ha kicsi a csomagunk, négyszáz, ha nagyobb, hatszáz forintba kerül 24 óra. Győrben és Siófokon ugyanígy le tudunk cuccolni automatákba. Egy napra a kicsibe pesti árfolyamon, a nagyba olcsóbban, 500 forintért. A többi vidéki állomáson már nincsenek automaták és számolni kell az emberi tényezővel. Minden megkezdett óra egy százasba kerül, de maximum 600 forintot kérnek el a mávos dolgozók. A viszonylag kisebb helyeken előfordulhat, hogy az utascentrum nyitva tartása alatt lehet csak letenni csomagot a poggyásztárolókban – de ez a szolgáltatás ingyenes.

Ha figyeltünk, ha nem, de kiraboltak, még segíthetünk a többieknek: segít, ha feljelentést teszünk. „Fontos, hogy tudjuk, hová érdemes nagyobb erőt csoportosítani. Másnak vagy harmadnap már nem tudunk segíteni.”

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!