HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A daganatos betegek szinte mindig felteszik maguknak a kérdést: miért pont én? Mit csináltam rosszul? A rák azonban nem büntetés.

Ugyanannak az ökoszisztémának a részei vagyunk, és ennek a rendszernek a sérülései kihatnak az egyénre is. Önpusztító lelki okokra visszavezetni a rák kialakulását – mint teszik azt manapság önjelölt, botcsinálta lelki „segítők”, azaz sarlatánok – durva áldozathibáztatás, sőt ostobaság.

Arról nem is beszélve, hogy a betegnek nemhogy nem segít, ha hibáztatják, de még plusz terhet is ró rá a bűntudatkeltés. Vajon milyen rossz attitűddel betegíti meg magát egy hároméves kisgyermek, vagy tonhalak milliói a szennyezett tengerekben?

Rendelje meg online!

A daganatos betegség kialakulása sokdimenziós folyamat. A veszélyeztető tényezők kis részben genetikai, nagyobb részben pedig külső behatásokra vezethetők vissza (a környezet vegyi szennyezése, radioaktív terhelés, vírusok, bakteriális fertőzések, gombák és más élősködők). Az okok között szerepet játszhat az életmód (nem megfelelő, például sokszorosan feldolgozott, vegyi anyagokkal terhelt étrend, mozgásszegény életmód, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, droghasználat), illetve pszichés faktorok (kialvatlanság, krónikus stressz, megfeszített munkatempó, feldolgozatlan veszteségek, elfojtás, tehetetlenség érzése). Az említett tényezők együttes és tartós fennállása borítja meg a szervezet védekező rendszerét, és vezethet a legrosszabbhoz.

A fenti betegítő hatásokból két összetevőt jelentősen tudunk befolyásolni: az életmódbeli és a pszichés tényezőket. Ha tehetünk a betegség kialakulása és továbbterjedése ellen, akkor tegyünk is meg mindent, hogy legalább kiiktassuk azt, amire van ráhatásunk. A helyes életmódról sokat beszélünk, de nem csináljuk.

Ez főként a rendszeres mozgást, az egészséges ételek fogyasztását és az ártalmas szokások kerülését foglalja magában. Fontos tudni, hogy a cukrok és a húsételek táplálják a rákos sejteket. A zöldségen alapuló változatos táplálkozás rákmegelőző hatása jelentős. A szeretetteljes emberi kapcsolatok pedig erősítik a szervezetünk ellenállóképességét. Ha nincsenek szeretetkapcsolatok, akkor itt az ideje megbékélni az emberekkel, mert társas lényekként nem bírjuk sokáig szeretet nélkül. Üres szeretettartállyal nem jutunk messzire.

Változtatni kell

Akinél rákot diagnosztizáltak, annak végzetesen jelez a teste, hogy valamin változtatnia kell. A krónikus stressz immungyengítő hatásáról számos elmélet született, ezek közül a legkiemelkedőbb Selye János nevéhez fűződik. Az 1930-as években végzett orvosi kutatásai során kétféle stresszes állapotot különböztetett meg: az eustresszt és a distresszt. Míg az előbbit az élet sójának nevezte, amely a kellemes izgatottságon át a kalandot vagy a szerelmet foglalja magában, a distresszt olyan frusztráló állapotnak írta le, amely hosszú távon súlyosan károsítja a szervezetet.

Meg lehet tanulni, be lehet gyakorolni a distressz kezelését és a megküzdést a nehéz helyzetekkel. A stressz kezelésére az egyik legkorszerűbb módszer az éber figyelmen alapuló meditáció és életmód, vagyis a mindfulness. Ekkor a figyelmünket tudatosan a jelen élményeire irányítjuk, és elfogadó, kíváncsi attitűddel fordulunk feléjük. A jelenre fordított elfogadó figyelem előnyei régóta ismertek – a keleti vallások (elsősorban a buddhizmus) egyik fontos témája a jelen élmények elfogadó megfigyelése.

A modern orvostudomány az 1970-es évek végén kezdett el foglalkozni a tudatos jelenlét jelenségével. Ekkor Jon Kabat-Zinn amerikai biológus krónikus betegségben szenvedő betegeknek kezdte megtanítani a tudatos jelenlét képességét – eredményei szerint ezzel jelentősen javult az életminőségük és az egészségi állapotuk. Kutatások bizonyítják, hogy rákos betegeknél alkalmazva csökkenti a kiújulás előfordulását is.

Olvassa tovább Nógrádi Csilla onkopszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Vegyen részt a következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon, ahol Nógrádi Csilla és Harmat László pszichológusokkal beszélgetünk a testi-lelki egészségről. További infók itt.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!