HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Amikor egy szörnyű dolog történik velünk, még nem tudjuk, hogy később talán ajándékként tekintünk erre a veszteségre – mondja Singer Magdolna író, mentálhigiénés szakember új podcast-sorozatának első részében. A műsorból többek között megtudhatjuk, mi pontosan a poszttraumás növekedés, és hogyan érdemes szembenézni a krízisekkel.

A poszttraumás növekedés egy nehéz élethelyzetet – legyen az szakítás, válás, munkahely elvesztése, betegség, haláleset stb. – követő feldolgozást jelent. Két dolog szükséges hozzá: maga az említett krízis, tragédia, illetve a vele való megküzdés – hangzott el a Veszteségek ajándéka című, négyrészes podcast-sorozat első részében. A küzdés során alakulunk át úgy, hogy később, visszanézve – Polcz Alaine tanatológus szavaival élve, „partitúraként tekintve az életünkre” – már meglátjuk a pozitívat a negatív életeseményben.

Mit akar nekem üzenni ez? – teszik fel sokan a kérdést. Ha valamilyen tragédia ér minket, addigi életünk, világnézetünk összeomlik, és megpróbáljuk megérteni, miért történt ez velünk – mondja Singer Magdolna író, gyászkísérő. Rengeteg rágódás, töprengés, a miértek keresése segíthet abban, hogy megtaláljuk a jelentést, ami az élettörténetünk szerves része lesz – hangzott el, és azt is megtudtuk, miért és hogyan választotta a mentálhigiénés szakember a gyászolókat, szenvedőket kísérő hivatást.

Elesni és felállni – A poszttraumás növekedésről

Veszteségek ajándéka – Beszélgetések Singer Magdolnával 1.epizód: Elesni és felállni – A poszttraumás növekedésről Vajon milyen ajándéka lehet egy súlyos betegségnek? Hozhat-e pozitív élményt az életünkbe egy válás? Ha beteg gyermekünk születik vagy bennünket ér súlyos sérülés, vagy más hasonló traumatikus élmény, először úgy érezzük, összedőlt a világ, és mi alatta heverünk.

Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztőjének kérdésére válaszolva Singer Magdolna több példát is említett a poszttraumás növekedésre. Készülő, Veszteségek ajándéka című könyvében például szerepel egy édesanya, aki Down-szindrómás kislánya születését követően összeomlott, majd az évek során felismerte, hogy gyermeke igazi ajándék.

Singer Magdolna író, újságíró, gyásztanácsadó, mentálhigiénés szakember, a gyászolókat segítő Napfogyatkozás Egyesület elnökségi tagja, a gyász egyik hazai szakértője. Gyászcsoportvezetőket képez, valamint egyénileg segít azoknak, akiket veszteség ért. Eddig több mint húsz könyve jelent meg – ebből hat a HVG Könyveknél –, valamennyi az emberi élet során bekövetkező elkerülhetetlen veszteségeket járja körül.

Az epizódok témája

1.epizód: Elesni és felállni – A poszttraumás növekedésről. YouTube, illetve Spotify.

2. epizód: Vendégbabák ajándéka – Hogyan kezelhetjük a perinatális veszteséget?

3. epizód: Társa lenni a gyászolónak – a veszteségek feldolgozásáról és a gyászkísérésről

4. epizód: Ki vigasztalja meg a gyerekeket? – Hogyan segítsük a gyerekeket váláskor vagy gyászban?

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!